Durere in piept

19-02-2020
Doru31
Nu este medic/terapeut
Doru31
Biuna ziua Mi-a apărut o durere in piept am hipertensiune arteriala și iau noliterax și amsi Dorsolombagie cronica acutizata de la ce poate sa fie durerea in piept nu tușesc mă doare și spatele care iradiază an picior drept
3 comentarii
0
20-02-2020, ora 19:30
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Pentru a ne face o idee daca durerea e de la inima sau nu va rog sa raspundeti la cateva intrebari:
- vasta dvs
- caracterele durerii (din piept):
- de cand a aparut,
- e continua si de aceeasi intensitate sau apare si dispare,
- ce intensitate are de la 1 la 10,
- unde o resimtiti mai exact si pe ce zona,
- apare in repaos sau la efort,
- miscarea si respiratia par sa o agraveze sau nu are legatura cu ele,
- iradiaza undeva?

Durerea de spate+picior e de tip radicular - sciatica - aveti o protruzie discala/hernie de disc. Daca nu se remite mergeti la un neurolog pt reevaluare.
0
21-02-2020, ora 06:43
Doru31
Nu este medic/terapeut
Doru31
Buna am 48 de ani durerea este exact in piept cînd apăs mă doare osul durerea este cîteodată permanentă am luat doreta și mă lăsat un pic durerea iradiază in spate omoplat sting dintre omoplații cînd mă aplec apare și durere cervicala respirația este normala durerea este și în repaos pentru inima iau noliterax Am și un somn agitat care îmi provoacă și o transpirație la piept mai am și o hernie hiatala prin alunecare și reflux
0
21-02-2020, ora 10:47
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Aproape sigur nu e durere cardiaca (angina pectorala). Cred ca durerea e legata de cutia toracica, posibil insa sa fie si de la hernia hiatala (ar trebui sa fie legata de mese). Va recomand sa faceti o radiografie toracica sau si mai bine reevaluarea herniei hiatale la un gastroenterolog - care va fi nevoit sa faca diagnosticul diferential al durerii.
De asemenea va recomand sa tineti cat mai bine sub control hipertensiunea. Daca e prost controlata duce la complicatii in timp. Asa ca n-ar strica si un consult cardiologic cu ecografie cardiaca si EKG.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •