Durere/intepaturi partea stanga sus de 4 zile

29-08-2018
Emanuelaa
Nu este medic/terapeut
Emanuelaa
De 4 zile am niste dureri si intepaturi in partea stanga sus, sub san, pe la coasta. Dar astăzi durerea a devenit mai insuportabilă, cand respir mai profund ma doare, chiar si respirând normal, cand stau întinsă la fel, cand ma aplec sa iau o greutate, cand stranut ma ia un junghi si mai puternic de ma lasa câteva secunde fără respiratie. Nu am nici o poziție in care sa stau si sa nu ma doara astăzi, în celelalte zile nu a fost asa puternic. Durerea asta a fost si acum câteva săptămâni/o lună maxim, cand ma durea foarte tare si nici nu puteam sta întinsă, dar dimineata cand m-am trezit a trecut. Dar acum o am de 4 zile.
2 comentarii
1
31-08-2018, ora 07:32
Dr. Adrian Barna
Medicina generala, Sibiu
Dr. Adrian Barna
Bună dimineața. Foarte probabil este vorba de o nevralgie intercostală, mai ales dacă această durere crește atunci când vă aplecați în față, sau într-o parte, sau când vă rotiți trunchiul...
Tratament :
A. Medicamentos : Ibuprofen de 200 de mg de 3 ori pe zi (dacă nu aveși probleme cu stomacul) și Mydocalm de 150 de mg, tot de 3 ori pe zi
B. Terapie manuală : Masaj sau tratament osteopat - cel mai eficient și mai rapid, și deasemenea complet netoxic.
0
05-10-2021, ora 23:44
alessandrau
Nu este medic/terapeut
alessandrau
Buna seara, de cateva luni mai exact 5 ma confrunt cu dureri in piept non stop care nu cedeaza sau cedeaza rar la miscare, dureri stern stanga care se mai lasa si pe axila si coaste si se resimte si in spate( Intr o dimineata m am trezit cu o durere suspecta mai ales cand ma misc stanga dreapta si nu doare cand respir, se simte ca si cum as avea ceva acolo, ca o contractie)Am facut investigatii ce tin de gastro(endoscopie superiora ok), ekg ok, eco cord ok, 2 radiografii plamani si torace ok, eco san, eco si radiografie abdominala ok si analize de sange bune. Nu pot sa mi dau seama de ce nu scap de aceasta durere care imi da viata peste cap. Am 30 de ani si fara alte probleme de sanatate. Dupa nastere acum un an am ramas cu cateva dureri de coloana insa sunt rare.Initial m am gandit ca ma doare sternul de la ridicat greutate, dar tot nu cedeaza.Am luat mydocalm, analgezice, flamexin, ceaiuri, unguente, Ce investigatii sa mai fac? Ce poate sa fie?
Multumesc mult,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de plămâni - ce trebuie să știi
  •