durere la un dinte aparuta imediat dupa plombare

23-08-2011
mary_4 ever
Nu este medic/terapeut
mary_4 ever
buna. am fost la dentist pentru a-mi plomba un premolar care nu m-a durut inainte de punerea acelei plombe. in timp ce mi-a facut acea obturatie gingia mea a sangerat foarte mult iar dupa o ora desi efectul anesteziei nu incetase inca mi-a aparut o durere destul de intensa atat la nivelul acelui dinte cat si la cei de langa el. care poate fi cauza cea mai probabila a acelei dureri?
2 comentarii
0
24-08-2011, ora 13:52
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Oburatia de canal daca e bine facuta doare. Pana se obisnuieste organismul cu cimentul care e corp strain.
Daca totusi mai apar probleme, mergeti la dentistul care v-a facut obturatia.
Sanatate!
0
25-08-2011, ora 11:58
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
din cate inteleg, s-a facut o obturatie simpla, fara a se ajungela nerv sau a se trata canalele. probabil acea obturatie este foarte profunda, fiind in imediat a apropierea camerei pulpare.
mergeti din nou la dentist si spuneti-i ca dintele doare foarte tare. este posibil sa fie nevoie sa i se faca extirpare ( scoaterea nervului si tratarea canalelor).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul