Durere persistenta in gat
Buna seara!
De câțiva ani am dureri în gât, am fost la un control ORL “clasic” acum 1 an si mi-au spus ca nu am nimic. Am facut si un exudat faringian si rezultatul este normal. De asemenea am facut o endoscopie la stomac si am rugat-o pe doamna doctor sa se uite si in gat, mi-a spus ca nu vede nimic(nu stiu cat de bine s-a vazut.)
Medicul ORL a spus ca este “doar” o inflamatie.
La un simplu control ORL(fara radiografii, ecografii), poti depista probleme mai grave de sanatate, cum ar fi canceul de gat?
Ce investigatii imi recomandati sa fac pentru a fi sigur ca totul e bine?
Mentionez ca nu tusesc, nu mai fumez de 12 ani, alcool consum ocazional.
Multumesc!
De câțiva ani am dureri în gât, am fost la un control ORL “clasic” acum 1 an si mi-au spus ca nu am nimic. Am facut si un exudat faringian si rezultatul este normal. De asemenea am facut o endoscopie la stomac si am rugat-o pe doamna doctor sa se uite si in gat, mi-a spus ca nu vede nimic(nu stiu cat de bine s-a vazut.)
Medicul ORL a spus ca este “doar” o inflamatie.
La un simplu control ORL(fara radiografii, ecografii), poti depista probleme mai grave de sanatate, cum ar fi canceul de gat?
Ce investigatii imi recomandati sa fac pentru a fi sigur ca totul e bine?
Mentionez ca nu tusesc, nu mai fumez de 12 ani, alcool consum ocazional.
Multumesc!
1 comentarii
1. initial prima consultatie trebuie facuta la Psiholog.. pentru a scoate gândurile negative din cap...
2. este plin forumul de explicatii.. ca inflamatia din gat este intretinuta de un refux gastro-esofagian si de o inflamatie de pe tractul digestiv...
nici alcoolul si nici fumatul nu dauneaza asa grav gatului..cum o fac acidulatele, citricele, otetul., lamaie, usturoiul s.a.
2. este plin forumul de explicatii.. ca inflamatia din gat este intretinuta de un refux gastro-esofagian si de o inflamatie de pe tractul digestiv...
nici alcoolul si nici fumatul nu dauneaza asa grav gatului..cum o fac acidulatele, citricele, otetul., lamaie, usturoiul s.a.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3de 5 luni am o "jena" in gat
- 3raguseala, durere in gat, febra
- 7ganglioni imflamati si reumatism
- 2Durere in gat - leacuri + medicamente
- 1durere in gat
- 1Gat iritat
- 1Ganglioni submandibulari umflati, si senzatie de jena in gat
- 2Angina flegmonoasa
- 2Senzatie de jena in gat
- 0Probleme in gat si amigdalite
- 4nu știu ce tratament sa iau sau ce e
- 1Am senzatia ca am o coaja in gat
- 3Constrictie, spasme in interiorul gatului, Va rog mult sa imi raspundeti
- 0Durere gât- fond alergic
- 1Episoade dese de febră, durere in gat și nevoia de tuse
- 0Umflatura in gat
- 5Durere în gat de cateva luni, si disconfort.
- 2Formațiune dubioasa la nivelul gatului si dureri de gat
Mai multe informații despre: problema in gat durerea in gat
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: