Durere în gat de cateva luni, si disconfort.

25-04-2023
Cristi. V
Nu este medic/terapeut
Cristi. V
Bună ziua, vă rog dacă mă puteți ajuta și pe mine să aflu ce pot avea la gat. De vreo 3 luni am inceput sa simt un disconfort la gat in partea dreapta sub marul lui adam. A inceput sa ma și doara, dar nu tare ca o jena mai mult. Pe urma durerea sa mutat și in parțile laterale ale gatului, și in jos apre clavicula din partea stanga. Am fost la orl, unde mi sa facut o endoscopie la care sa constatat ca e totul normal, dar ca am corzile vocale inflamate. Mi sa recomandat consult neurologic. La neurologie mi sa prescris tratament cu 2 medicamente antiinflamatoare.Durerile au disparut aproape total. Dupa ce am terminat medicamentele durerea a reapărut. Specific ca sunt șofer de camion si stau mult in aceeasi poziție. Credeți ca ar trebuii să mă îngrijorez ? Vă mulțumesc.
5 comentarii
0
25-04-2023, ora 18:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. durerile in gat pe partea dreapta pot fi din 2 motive
unul.. infectii dentare asccunse care dau ganglioni limfatici in sona
doi.. reflux gastro esofagian in somn. cand acidul gastric urca si irita tot acolo
2. la stomatolog daca e cazul radiografii la radacinna dintilor
la gastrologie test helicobacter si endoscoiie la nevoie
. pe frum gasesti multe postari unde am explicat ce alimente NU ai voie sa consumi Seara
0
25-04-2023, ora 23:06
Cristi. V
Nu este medic/terapeut
Cristi. V
Vă mulțumesc frumos. O să programez un control la gastro.
0
13-05-2023, ora 00:16
Cristi. V
Nu este medic/terapeut
Cristi. V
Bună, revin iar cu problema mea. In urma endoscopiei ce mi sa făcut la gastroenterologie am fost diagnosticat cu hernie hiatala, și gastrită congestivă, și mi sa prescris tratament. Și sa recomandat și un control la tiroida. Problema este ca incerc niște senzații foarte ciudate. Uneori simt că mă ustura pielea, ma arde, in jurul gatului. Și durerea din gat apare de 2, 3 ori pe zi. Poate hernia hiatală să dea asemenea simptome ? Sau poate de la tiroidă ?
0
13-05-2023, ora 15:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Hernia hiatala da asemenea simptome. Doar dacă nu ei tratamentul Corect
Sau nu ții regim corect alimentar și acidul gastruc urca. Și arde tot
0
13-05-2023, ora 16:31
Cristi. V
Nu este medic/terapeut
Cristi. V
Vă mulțumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •