Durere piept

23-12-2015
Dan8998
Nu este medic/terapeut
Dan8998
De ceva timp ma confrunt cu o durere in piept.
Evident, primul lucru am spus ca e de la inima.
M-am dus si mi-am facut un EKG (sper ca nu gresesc), iar totul pare normal, tensiune ok,
nimic iesit din comun.

Cand alerg, stau pe loc, efort etc.. nu simt nicio durere, in schimb daca imi flexez pieptul intr-o anumita pozitie (de ex duc bratul stang pe umarul drept) simt o durere in piept in zona centrala (spre partea stanga), iar uneori am impresia ca durerea e si in spate
5 comentarii
0
23-12-2015, ora 03:50
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ce varsta aveti ? Nu cumva aveti ceva probleme cu coloana vertebrala ? Durerea despre care vorbiti poate sa fie de tip nevralgie intercostala si sa aiba drept cauza coloana vertebrala.
dr Petre Muresan
0
28-12-2015, ora 10:55
crisstian.Roman
Nu este medic/terapeut
crisstian.Roman
Buna ziua, am 28 de ani si de mai mult de o luna am avut o durere mai mult spre partea inimii, care acum sa mutat la nivelul toracelui cumva si ma doare in functie de cum ma misc sau daca ma aplec inspre piept uneori...ce vreau sa va zic e ca de cateva ori m-am trezit dimineata cu durerea respectiva si simteam ca ceva e incordat acolo si dupa ce ma intindeam sau ma fortam putin sa ma intind mi se relaxa si imi trecea, eventual auzeam o pocnitura mica si gata durerea. acum observ ca e constanta cand ma misc sau dorm in anumite pozitii. ( tin sa precizez ca am o camera destul de racoroasa peste noapte si eu dorm in maieu) asta daca nu cumva se trage de aici.
Va multumesc frumoas, astept un raspuns daca se poate!
0
29-12-2015, ora 01:54
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cand e vorba de o durere in zona toracica, eu recomand si un consult cardiologic pentru a vedea daca nu e o problema cu inima. Acest lucru ar fi bine sa-l faceti si dumneavoastra.
Din felul in care descrieti problema, rezulta ca e mai mult o durere de tip nevralgie intercostala.
Va recomand sa va adresati si unui centru medical specializat in diagnosticul si tratamentul aferciunilor osteo-articulare si acolo se va clarifica problema dumneavoastra.
Incercati sa nu mai dormiti intr-o atmosfera rece.
dr Petre Muresan
0
31-12-2015, ora 11:27
crisstian.Roman
Nu este medic/terapeut
crisstian.Roman
Va multumesc pentru raspuns Dl. Doctor si app de asta, chiar ieri am fost la un consult la un cabinet privat si dupa o ecografie mi-a spus ca totul e in regula si mi s-au dat pt inca 10 zile pastilele care le luam deja ( midocalm plus paduden ) si vitamina b6 pt 30 de zile.. dimineata inca am simtit din nou durerea dar sper sa-mi treaca...nu mi sa spus de la ce vine durerea... deci cred ca e in regula... Va multumesc inca o data pt raspuns!!
0
02-01-2016, ora 13:05
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cu multa placere. Va stau la dispozitie in continuare, daca va pot ajuta cu ceva.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •