Durere spate si manaa stanga | Forumul Medical ROmedic

Durere spate si manaa stanga

01-06-2018
LAURA IOANA
Nu este medic/terapeut
LAURA IOANA
buna seara, sufar de 11 ani de anxietate si mai rar atac de panica, probleme pt care fac tratament. in acesti ani am luat ft mult in greutate, am 123 kg.am trecut prin o sarccina, o conizatie de col uterin, si iinca 2 pierderi de sarcina, ultima anul trecut fiind o nastre prematura la 5 luni, in timpul careia am pierdut si 2 l de sange, deci am avut o perioada de anemie..din acel moment simt ca parca organismul mi-a fost dat peste cap...prin iunie anul trecut mi-au iesit analizele cu probl, la limita de diabet, acid uric mare..cresteri de tensiune sporadice...de anxietate nu mai zic..din noiembrie am reluat tratamentul de anxietate, mi-au aparut niste dureri de oase, brate in special, pe care le-am pus pe seama acidul uric marit, dar nu stiu sigur. am avut si dureri pe piept, in partea stanga, apoi in dreapa, apoi deasupra sanului stang...am tot facut periodic controale la medicul de fam, am mai ajuns si la urgente...am facut un ekg in dec care era ok, apoi un ecocard in care nu s-au vazut probleme deosebie..totusi continui sa am aceste dureri, iar cel mai recent observ ca daca trebuie de ex sa parcurg cateva sute de metri mai in graba, automat simt o durere in spate, in partea stanga, parca cum in interior, chiar sub omoplat, vreo 5 cm stanga de la sira spinarii...si o durere surda in mana stanga...la fel daca merg cu caruciorul copilului cateva minute, simt ca-mi amortesc ftv repede degetele...dar daca ridic copilul in brate sau plase mai grele nu apare aceasta durere...uneori o simt si fara sa fac efort..e acolo si o durere intercostala, dar nu stiu daca e doar atat, daca ce am eu e semn de insuficienta cardiaca, sau e ceva de la plamani..scuzati scrisul cu lit mici, e o probl de tastatura... ce teste ar trebui sa fac ca sa vad despre ce e vb? locuim in it, dar venim in tara peste 2 sapt, in fara de clasicul ekg si ecocard, ar trebui sa fac ceva mai specific, test de efort..e ft important pt ca suferind de anxietatea asta mare, orice mic simptom sau durere mai ales legata de inima aproape ma panicheaza. in plus de vreo sapt mi-a crescut si tensiunea la 145-85/90, pt care medicul de fam de aici mi-a prescris lercanidipina, jumatate seara, jumatate dimineata...multumesc anticipat pt raspunsuri
1 comentarii
0
03-06-2018, ora 20:57
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Ce simtiti in omoplatul stang n-are nici o legatura cu inima sau plamanii, este o inflamatie care la randul ei apasa pe un nerv brahial si de acolo durerea de mana ! Cand ridicati mana se schimba raportul dintre inflamatie si nerv si de asta dispare durerea, nu e vorba de ridicat greutati sau altceva !
Cu niste ibuprofen si masaj local trece in 2-3 saptamani !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •