dureri abdominale

13-02-2018
andreiuk
Nu este medic/terapeut
andreiuk
Salut
Acum 3 zile eram la munca si deodata m-au luat niste ameteli si o durere de stomac suportabila, dupa care a urmat cursul de mers la toaleta de vreo 3 ori in jumatate de ora. Dupa ce am fost la toaleta starile de ameteala au ramas de parca as fi fost anemic sau ceva iar de atunci incoace lipsa poftei de mancare nu a disparut total dar este foarte scazuta, stomacul imi este 'incordatat' sa zic asa incontinuu iar inainte sa trebuiasca sa merg la toaleta fix inainte cu 1 minut ametelile prind contur... dupa care ramane doar stomacul 'incordat'.
Ceva ideii ce ar putea fi sau remedii.. deocamdata nu am fost la nici un control in speranta ca poate e ceva banal si va trece de la sine...
specizez sunt fumator/ dar nu am mai pus tigara in gura de atunci si cosumam 2-3 beri pe zi inainte.. le-am lasat de tot si pe alea...
Scaunele sunt aproape normale in sensul de nici moale' diaree' dar nici tare... doar ca au un miros putin ciudat..
Multumesc
7 comentarii
0
13-02-2018, ora 14:52
andreiuk
Nu este medic/terapeut
andreiuk
Vreau sa mai precizez ca in ultimele 2 luni am fost foarte stresat la munca si pe langa asta din cauza progamului foarte incarcat la munca au fost unele zile cand mancam doar odata pe zi si aia din fuga...
0
13-02-2018, ora 16:53
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Incercati o perioada de minim 30 zile fara alcool si tutun, cu mese cat mai regulate, si Debridat 3tbl/zi la mese. Reevaluare ulterioara.
0
22-11-2018, ora 13:31
Toma Marius Marcel
Nu este medic/terapeut
Toma Marius Marcel
Buna ziua.

Am o durere in zona abdominala, dintre buric si zona genitala, cred ca e provenita in urma unui joc de fotbal, dar nu sunt sigur. Durerea persista de aproximativ 2 luni si apare cateodata in special cand ma ridic din pat sau cand fac miscari asemanatoare miscarilor de exercitii numite abdomene. Durerea nu apare deloc cand fac efort, cand ridic si nici cand apas in acea zona.
Care credeti ca ar fi motivele acestei dureri si ce ar trubui sa fac?

Multumesc
0
23-11-2018, ora 06:17
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Toma Marius Marcel
Buna ziua.
Ar putea fi o intindere musculara. Sfatul meu este sa luati un tratament antiinflamator ( Ketonal, Diclofenac ) pentru cca 7 zile, cu reevaluare ulterioara.
0
23-10-2022, ora 09:00
Gyoni
Nu este medic/terapeut
Gyoni
Buna ziua va rog din suflet să mă ajutați sau să mă sfătuiți ce as putea face sa scap de durere in partea stângă de 3 ani poate mai mult mă doare am făcut acum 2 ani RMN ABDOMINAL totul la locul lor niciun organ cu vreo modificare am făcut acum 1 an jumate endoscopie mia dat diagnostic o mica gastrita Am făcut colonoscopie nu mia dat niciun diagnostic totul ok am făcut cred în 3 ani de 10 ori ecograf la medici diferiți mi-au zis că am sindrom de Colon iritabil am fost in decembrie la Fundeni la DR PROFESOR DICUJESCU mă examinat mia făcut toate biochimiile la toate organele plus ecografie mia dat rezultatul sindrom de Colon iritabil eu nu mă constip nu fac diaree mănânc iies regulat afara va rog din suflet ajutaima sau sfatuitima cexsa mai fac cu speranța că mă va ajuta cineva cu suflet bun și cu frica lui Dumnezeu menționez că nu beau de 26 ani și nu fumez de 10 ani
0
23-10-2022, ora 10:07
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Gyoni
Daca durerea e in partea stanga, sub coaste, asa cum toate investigatiile abdominale au iesit normal, ar trebui investigata baza hemitoracelui stang.
0
23-10-2022, ora 11:06
Gyoni
Nu este medic/terapeut
Gyoni
Durerea est
e in partea stângă și după cum ați înțeles că am făcut toate investigațiile durerea este situata in partea stqga o palma mai jos de coaste puțin spre umbilic am făcut și RMN la coloana mi-au găsio hernie (cioc ) mai mare umpoc in diametru decât o maslinala la L 4
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Înțepături în burtă - cauze posibile în funcție de zonă
  • Tratament pentru durerea de burtă - medicamente și remedii
  • Durere de burtă
  •