Dureri in piept - sportiv

07-06-2020
dorian aftodor
Nu este medic/terapeut
dorian aftodor
La recomandarea medicului de familie mi-am facut analize amanuntite in urma problemelor pe care le-am precizat dansei :
-rezistenta foarte slaba la efort in conditii de 74kg 185cm bodyfat normal
-respir foarte greu sub presiune ( daca alerg ma lasa plamanii nu musculatura picioarelor )
-daca alerg trebuie sa fac o pauza ca o pregatire si dupa sa zicem imi creste rezistenta cu 30%
-respir din reflex pe gura
-in timpul efortului am tensiunea extraordinar de mare, utilizand stimulatori de oxid nitric(citrulina, nitrosigine, agmatina) si cafeina ajung la 180 cu 120 ( dar scade la 120 cu 80 cand sunt in repaus )
-dupa ce alerg sau depun efort parca totul e ca o masinarie : inima imi bate tare, nu pot sa respir si am tensiune mare
- nu am fumat in viata mea
-nu beau alcool, am tranzaminazele 17 si 17 la varsta mea
- ce am observat ca tot anul imi curge nasul dimineata sau oricand daca stranut nu conteaza daca sunt racit sau nu imi curge ceva lichid nu stiu ce este exact fiindca nu ma uit... imi suflu nasul si arunc la gunoi/wc hartia. Pare ceva alb cu tenta lichida nu sunt "muci sau coptura"
Analizele au iesit bune, nu perfecte, deoarece aveam valori procentuale cu 5% deraglate la sange din cauze unei potentiale infectii.
Ficatul ok, calciu fier creatinina totul ok.
A mai ramas plamanii si inima...ce ar putea fi ? In timpul alergarii am tineri la pectorul drept ca junghiuri dar nu mereu.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •