"Dureri" in zona inimii si lipsa de aer

23-02-2022
LarisaMihaela
Nu este medic/terapeut
LarisaMihaela
Hei, bună! De 3 saptamani am palpitatii de parca imi sare din piept si o "durere" junghi, atat in zona inimii, muschiului, cat si in mana, încât imi amorteste destul de des de la umăr până în degete si parca nu am putere in ea. Lipsa de aer sau greutatea în respiratie sa zic asa, o am tot timpul, chiar si cand stau întinsă. Nu am mers la un control sau sa chem macar o ambulanță, parca de rusine, cand părinții mei tot ma fac "panicată" si imi spun ca exagerez si ca nu am nimic.. dar pe mine mă neliniștesc stările astea si ma gandesc la toate alea.. Am fost la farmacie, le am explicat fetelor de acolo si mi au dat extravalerianic cardio. E ok, dar totusi, e posibil sa am vreo problema la inima?? Am citit tot internetul de nu stiu ce sa mai cred. M as bucura sa gasesc aici un raspuns...
2 comentarii
0
23-02-2022, ora 21:24
gladys
Nu este medic/terapeut
gladys
Mergi la un cardiolog.
0
23-02-2022, ora 22:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la cardiolog pentru control. Nu cautati raspunsuri pe net. Faceti o electrocardiograma si un consult cardiologic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul timpuriu al durerii în piept poate salva vieți
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •