dureri precordiale (?) la tuse si defecatie

29-08-2010
piticutz
Nu este medic/terapeut
piticutz
am 36 de ani, nu fumez, merg de 2 ori pe saptamana la sala.. de ceva vreme prezint urmatoarele simptome: palpitatii, tahicardie (90 batai/min) si dureri precordiale cu iradiere in zona cervicala (in special) si, cateodata, in mana stanga la tuse (nu prea se intampla sa tusesc des in aceasta perioada), dar mai ales la efortul de defecatie (cred ca este simptomul cel mai deranjant; deseori mi-e teama ca-mi plesneste vreo vena de la gat din cauza efortului, atat de pregnanta este durerea din zona laterocervicala). as mai adauga pe lista si o toleranta mai scazuta la efort, obosind foarte repede. cateodata, dupa efortul de defecatie ramane la nivel laterocervical un fel de jena. nu este durerea resimtita in timpul defecatiei, nu este nici o jena propriu zisa, simt "ceva" acolo, poate o presiune mai crescuta. aceleasi simptome le resimt si in zilele cand merg la sala, dar intotdeauna le-am pus pe seama efortului prea mare.
este cazul sa ma ingrijorez? incep sa devin anxioasa din cauza acestor manifestari.
multumesc anticipat pentru raspuns
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici