durerile de cap nu sunt de la sinuzita... atunci de la ce?

19-01-2013
mihaela101010
Nu este medic/terapeut
mihaela101010
Buna seara!In 2009 am facut un RMN si in urma rezultatului am fost operata de sinuzita maxilara (aveam dureri mari de cap).in 2012 au reaparut durerile de cap si contiuna si acum..am facut din nou un RMN si rezultatul a fost:mica formatiune sinus maxilar drept-polip sau adenom, am facut si o radiografie rezultatul fiind reducerea transparentei sinusului maxilar drept.2 domni doctori mi-au spus ca trebuie sa ma operez din nou, am decis sa vorbesc si cu domnul doctor care m-a operat si acesta a spus ca nu am iar sinuzita maxilara desi a vazut rezultatele RMN-ului si radiografiei si spune ca durerile de cap nu sunt de la sinuzita desi am facut si control neurologic.deci durerile de cap de la ce sunt?plus ca ma doare partea cu operatia mai ales daca apas si imi mai curge si puroi si ma dor si ochii.port si ochelari deci oftalmologic e ok, ce ma sfatuiti sa fac?unde ma indrumati sa ma duc?Va multumesc
14 comentarii
0
20-01-2013, ora 00:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la stomatolog... si sinuzitele uneori sunt din cauza problemelor dentare
altfel...sunt zeci de cauze care duc la dureti de cap... tensiunea, ateroscletoza, colesterolul, coloana cervicala.s.a
0
20-01-2013, ora 14:36
mihaela101010
Nu este medic/terapeut
mihaela101010
am avut in 2009 o problema cu o masea intrucat am ajuns la urgente dar de atunci pot zice ca am dantura aproape perfecta.dar totusi daca rezultatele RMN-ului si radiografiei zic ca e de la sinuzita.si mi s-a spus sa merg la Cluj ca este vorba de operatie cu laser sau ceva de genu..este posibila inca o operatie?si daca nu m-as duce si as lasa problema asa nerezolvata, la ce se poate ajunge?va multumesc!
0
20-01-2013, ora 19:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acea formatiune care apare.., poate fi un chist..legat de radacina unui dinte decsus, de sub sinus
altfel un sinus operat...are o gaura de drenaj a secretiilor si nu mai cumuleaza infectie.
daca nu te operezi acum... ascel chist sau formatiune creste si te operezi mai tarziu...cand durerile devin insuportabile
0
20-01-2013, ora 19:16
mihaela101010
Nu este medic/terapeut
mihaela101010
va multumesc!
0
20-09-2015, ora 12:12
Frasia
Nu este medic/terapeut
Frasia
PENTRU lamuriri.rog frumos...Leziune hipodensa de 9 mm localizata pe topografia capsulei externe dreapta aspect CT sugestiv ptr AVC lacunar.Ce inseamna capsula externe, si daca acest rezultat influenteaza durerea de ochi pe care pina acum din 3 medici consultati nu mi-a dat nici un raspuns.Doar tratament cu colir care nu m-a ajutat.Multumesc
0
20-09-2015, ora 21:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de un accident vascular cerebral..si este de competenta neurologiei sau neurochirurgiei interpretarea asetei acestui rezultat..si oarecum interpretarea unui rezultat se face in prezenta pacientului ca sa coincida ce scrie cu ce se depisteaza la pacient.
nu tine de ORL si nicidecum nu se trateaza numai la oftalmologie
se cauta cauza aciidentului vascular la nivelul ficatului si tractului digestiv
se renunta la lactate si toate grasimile animale
se face tratament complex pentru fluidificarea sangeluisi circulatia cerebrala
0
24-02-2016, ora 17:53
klmmm
Nu este medic/terapeut
klmmm
Buna ziua am o problema maxilara cred eu ca este zinuzita maxilara deorege am fost la stomatologie pentru ca am avut cateva segetari ingrozitoare in partea stanga sus si jos am crezut ca este din cauza unei masele dar mi sa facut o radigrafie la stomatolgie si mi sa spus ca am sinuzita mi sau dat antibiotice dar din pacate mai am acele dureri sageturile au disparut dar am pulsati care sunt foarte jenante circa 10 15 min dureaza intr-o parte si pe urma se muta in partea cealalta ati putea sami spuneti daca este sinuzita sau altceva, incep pilsatile dese cand sunt afara si sufla vantul sau stau in curent sim curge nasul foarte des.Va multumesc si sper sami puteti oferi un raspuns cu ce pot face
0
24-02-2016, ora 18:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 stomatologii trebuie sa.ti spuna concret daca radacina dintilor de sus sunt infectate si daca sinuzita este de origine stomatologica
2 faci consult ORL... unde medicul dupa ce vede nasul.. o sa.ti confirme daca este sinuzita sau doar o neuralgie de ntrigemen
0
24-02-2016, ora 19:32
klmmm
Nu este medic/terapeut
klmmm
Mia Facut la Stomatologie un fel de detrataj nu stiu exact ce fel si mia dat o injectie nu am inteles chear bine pentru ca in germania am fost la stomatologie si nu inteleg toti termeni medicali chear daca stiu sa vorbesc limba cu dantura nu am problema mia spus ca dinti imi sunt foarte buni dar probleme este sinuzita este posibil sa am sinuzita nasala si sa simt aceasta durere la masele
0
24-02-2016, ora 22:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu
exact invers.. infectia de l aradacina dintelui duce la sinuzita
incizia a gingie nU rezolva nimic
e cazul sa te vada la maxilo-facial
0
02-03-2016, ora 10:08
Chrisulen
Nu este medic/terapeut
Chrisulen
Buna ziua

Am o fetita in varsta de 10 ani.De 2 ani ne confruntam cu streptococul beta hemolitic.La inceputul acestei perioade am facut tratament cu moldamin.Timp de 3 luni primavara si toamna.De la 800 Aslo a scazut la 400.Exudatul faringian nu a aratat prezenta streptococului decat 1 data, dar Orl istul a spus ca exista in organism atata timp cat Aslo este atat de mare.Am facut ultima data(adica acum 8 sapt)tratament 10 zile cu penicilina(5 zile injectabil, 5 zile ospen pastilute), dupa care 6 saptamani moldamin.
Astazi am refacut analizele.Existenta streptococ lipsa, aslo 400.
Medicul Orl spune ca obligatoriu trebuie scoase amigdaleleca exista riscul imbolnavirii altor organe.
Problema mea este urmatoarea:daca ii scot amigdalele, asta e o garantie ca ii va scadea aslo?cum ma sfatuiti sa o operez si unde?Suntem din zona Olteniei.Precizez faptul ca este un copil sanatos, fara probleme de-a lungul timpului.Fara raceli.Daca aslo nu depasea limitele normale nici nu stiam de prezenta acestei probleme.Va rog sa ma ajutati si sa ma indrumati spre ce credeti ca este mai bine pentru copilul meu.Va multumesc.
0
02-03-2016, ora 13:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca amigdalele NU sunt mari, nu deranjeaza, nu au cazeum in cripte
se poate face doar tratament usor local cu spreiuri si de mai urmarit evolutia
cel mai corect este sa cereti parerea altui medic ORL care sa examineze mai atent amigdalele
sa aveti grija si la infectiile dentare, care pot si ele o sursa de modificare a ASLO
0
04-03-2016, ora 23:11
Chrisulen
Nu este medic/terapeut
Chrisulen
Va multumesc.O sa incerc si in alta parte!
0
16-01-2017, ora 21:01
Chrisulen
Nu este medic/terapeut
Chrisulen
Buna seara.Am revenit...putin mai sus v-am scris despre fetita mea in varsta de 11 ani..Am incercat la alti 2 medici.Acelasi diagnostic:scoaterea amigdalelor.Si le-am scos.Asta se intampla in luna septembrie, pe 05 septembrie.Totul a decurs bine.Am ajuns sa facem analizele la inceputul acestui an.
ASLO 800., VSH 35, EO%-0, 3, PROTEINA C REACTIVA -NEGATIV.Am mers din nou la ORL.Din nou 10 zile de penicilina injectabil, cu posibila prelungire moldamin.Nu stiu ce sa mai fac.Pe ce cale sa apuc.Va rog un sfat.
Exudatul arata si prezenta unui stafilococ auriu.Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •