Am dureri foarte mari de cap si din ureche imi curge puroi

26-01-2013
inna basa
Nu este medic/terapeut
inna basa
Buna ziua, dnul doctor am nevoie de sfatul dvs.Am dureri foarte mari de cap, iar din ureche îmi curge puroi.Am fost la un medic de familie aici in Franţa si m-a diagnostificat cu otita.Mi-a dat 10 zile de tratament cu augumentin de 1000 si picaturi antibiotice pt otita si pt dureri paraceramol de 1000.Ceea ce vreau sa va intreb, e normal sa am dureri de cap si de ceafa din cauza otitei?Mi-e teama de meningita, dar febra nu am iar când pun barbia in piept nu ma doare foarte tare.Va rog frumos daţi-mi un sfat.Multimesc anticipat.
5 comentarii
0
26-01-2013, ora 20:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este foarte important sa stii daca ai timpanul perforat sau nu
otita externa..fara perforatie de timpan..poate fi trata acasa
daca este o otita supurata, cu perforatie de timpan... risti acea meningita.
se trateaza numai la orl...de dorit cu intetnare in clinica orl
0
26-01-2013, ora 21:16
samyvlad88
Nu este medic/terapeut
samyvlad88
Buna seara!

Domnule doctor, in noiembrie am facut un flegmon amigdalian stang. Am fost internat si am facut tratament injectabil. Mi.a trecut fara a mai fi nevoie de incizie pentru drenajul infectiei. De atunci, amigdala stanga a ramas deformata. Are o forma plata, iar zona e rosie, vascularizata. Uneori mai apare un punct mic galben, dar a disparut in urma gargarei cu apa cu sare. Este normala forma aceasta a amigdalei? Mentionez ca dupa tratament am facut exudat faringian si a rezultat ca sunt sanatos. Avusesem un stafilococ beta si un streptococ, sau ceva de genul acesta.
0
26-01-2013, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
riscul sa se repete acel flegmon este de 90 /100
trebuie facuta operatia de amigdalectomie
sau macar de micsorat amigdale cu radiofrecventa sau laser
0
26-01-2013, ora 22:19
samyvlad88
Nu este medic/terapeut
samyvlad88
As face operatia, dar am o fobie numai cand ma gandesc la asta. Operatia cu laser este dureroasa si costisitoare? Va multumesc pentru raspuns.
0
26-01-2013, ora 22:38
inna basa
Nu este medic/terapeut
inna basa
Va multumesc pt răspuns, dna doctor nu a specificat ca am timpanul perforat, ci ca este o infectie foarte mare.Doar sa uitat cu aparatul acela in ureche.E normal sa am durerile de cap si de ceafa? Oricum dacă încep sa fac febra voi merge la urgenţă.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Otita poate fi declanșată de infecțiile virale nazale
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • O nouă strategie potențială de combatere a infecțiilor tractului urinar, descoperită de cercetători
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •