E normal sa intarzie menstruatia daca ai facut pauza la anticonceptionale?

05-06-2011
real18
Nu este medic/terapeut
real18
buna..am si eu o intrebare..e normal sa'ti intarzie menstruatia daca ai facut pauza la anticonceptionale??
7 comentarii
0
05-06-2011, ora 23:34
valentina ionela
Nu este medic/terapeut
valentina ionela
buna nu e normal sa sa iti intarzie menstruatia daca ai facut o pauza numai daca in acest timp cant ai facut pauza teai protejat
0
05-06-2011, ora 23:38
valentina ionela
Nu este medic/terapeut
valentina ionela
si eu am luat anticonceptionale regevidon si am facut pauza 2 luni de oarece am fost in spital si imi faceau antibiotice si leam intrerupt am fost operta de pietre la fiere si dupa 2 luni am inceput sa iau iar pastilele dar acum vad ca nu mia venit cm luna aceasata si pe de alta parte am si o mancarime si o scurgere alba oare sar putea sa fiu insarcinata ast raspuns de la voi
0
06-06-2011, ora 08:45
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In timpul tratamentului cu anticonceptionale, ciclul este suprimat si ovarele sunt scoase din funcţie. La oprirea anticoncepţionalelor apare o sângerare asemănătoare unei menstruaţii, care se numeşte sângerare de privaţie. De aceea anticoncepţionalele se recomandă de obicei cu mici pauze de 7 zile între folii, ca să aibă impresia femeile că mai au ciclu. În realitate, cu timpul se produce un grad de hipotrofie uterină: nu mai are ce să sângereze.

La întreruperea pentru o perioadă mai lungă a anticoncepţionalelor, de multe ori situaţia e reversibilă şi ciclul se reia până la urmă. Alteori nu se mai reia, apare amenoreea şi sterilitatea, şi anume într-un număr de situaţii proporţional cu durata expunerii la factorul de risc.

Deci, în cazul în care consideraţi că vreodată, în viitor, veţi mai dori să aveţi copii, e cazul să schimbaţi metoda contraceptivă. Dacă, dimpotrivă, nu veţi dori acest lucru, situaţia actuală nu are de ce să vă deranjeze.
0
06-06-2011, ora 11:57
valentina ionela
Nu este medic/terapeut
valentina ionela
buna dle dr dar e eu am luat 1 an anticonceptionale rigevidon si pana in aprilie nu leam intrerupt de loc si aveam cm regulat dupa 2 luni de pauza de pastile acum am terminat o tableta de pastile si nu mia venit ciclu oare sar putea sa fiu insarcinata am facut 2 teste de sarcina si mia iesit 2 liniute una roz mai inchis si cealalta linie roz mai deschis si nu sunt sigura daca sunt insarcinata si nu am optit pastilele eu le iau incontinuare daca as fi inasrcinata afecteaza copilului ast raspuns va rog
0
06-06-2011, ora 22:34
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca au iesit doua liniute, chiar daca a doua e roz si nu rosie ca cea de control, exista o mare probabilitate (mai exact: 96 %) sa fie vorba de o sarcina.
In acest caz, ar fi bine sa renuntati la anticonceptionale: nu dauneaza in primele 2-3 saptamani de sarcina, dar pot dauna copilului peste aceasta limita.
0
24-06-2011, ora 13:23
valentina ionela
Nu este medic/terapeut
valentina ionela
domnule dr lamuritima si pe mine la o problema.Sunt insarcinata dar sarcina nu este normala cica este sub uter si e bagata inauntru sar putea fi sarcina extrauterina am mai avut o sarcina din asta si am facut chiretaj dar si asta daca e extrauterina as mai putea sa mai fac copii ma rog lamuritima si pe mine ca nu stiu ce sa fac de azi intro saptamana ma duc sa fac chiretaj dar acum am inceput sa sangerz poate fi de la anticonceptionale ca eu nu leam intrerupt pana saptamana trecuta va rog datimi un sfat
0
06-03-2019, ora 12:51
Deea Aa
Nu este medic/terapeut
Deea Aa
Va rog sa ma ajutati! De 7 zile mi-a intarziat menstruatia pe care o am regulata.am facut 2 teste de sarcina insa au fost negative.am avut contact cu sotul meu insa ne-am ferit.mentionez ca am 32 de ani iar anul trecut am avut o sarcina oprita in evolutie dar nu am avut probleme de atunci.sanii ma dor de asemenea uneori am si simtome ca mi-ar veni pt ca ma doare putin burta dar apoi acestea trec.nu am avut sangerari.ce ma sfatuiti si de la ce ar putea fi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •