Epilepsie?

04-09-2014
maria406
Nu este medic/terapeut
maria406
Buna ziua, am avut un episod convulsiv acum o saptamana, am inteles ca am tremurat din picioare si ca scoteam un sunet ca si cum m-as ineca(am mai avut un astfel de episod acum 6 ani)
familia mea a chemat salvarea si am fost internata...mi-am facut urmatoarele analize:
CT creier:encefal si ventriculi cu aspect CT nativ normal, fara modificari osoase, sinusuri si orbite normale
EEG:traseu de veghe de fond alfa 11cicli/secunda posterior, normovoltat, modulat in fusuri, reactiv la lumina, spontan si la hipervenitilatie..-prezenta de unde lente ample frontal bilateral in bufee1.
RMN cerebral + ANGIO:creier fara modificari de aspect si semnal.ventriculi simetrici la liniua mediana, de talie normala, spatii lichidiene extracerebrale de aspect normal, fara prize patologice de contrast.ANGIO RMN timp arterial, nu se vizualizeaza modificari de aspect si calibru la nivelul vaselor mari cerebrale.
ex neurologic la internare:pacienta constienta, cooperanta, orientata temporo-spatial, fara redoare de ceafa, romberg negativ, ortostatism si mers posibile fara sprijin, fara deficit motor la probele comparative, normotonie, ROT prezente, egale, flexie plantara bilaterala, fara tulburari de coordonare sau de sensibilitate superficiala sau profunda mioartrokinetica.nervi cranieni AV si CV normale, GO cu axe paralele, pupile egale reactive, oculomotricitate normala, fara nistagmu7s, facies simetric, limbaj normal, fara tulburari de fonatie sau deglutitie.
Examen psihologic:indici crescuti pt anxietate, depresie.Testul arborelui:agitatie, neliniste, insecurizare, dificultati adaptive, fragilitate vitala, trauma psihica, dificultati adaptive

OARE AM EPILEPSIE?va rog sincer, un raspuns.
10 comentarii
0
06-09-2014, ora 12:20
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
poate ca acel episod convulsiv cum ii ziceti era defapt un atac de panica din cate vad partea psihica nu sta bine.
0
08-09-2014, ora 19:07
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Dupa doua crize convulsive deja se poate stabili diagnosticul de epilepsie si se da tratament. Investigatiile pe care le-ati facut, chiar daca au iesit in limite normale, nu exclude diagnosticul. S-au exclus tumora, malformatia vasculara, hematomul sau alte procese expansive intracraniene. La externarea din spital nu v-a dat tratament? Crizele au fost ziua sau noaptea? adica in timpul starii de veghe sau in somn? Cati ani aveti?
0
08-09-2014, ora 21:44
maria406
Nu este medic/terapeut
maria406
Buna seara, am primit tratament cu levetiracetam 500 mg pe zi..am 18 ani iar criza convulsiva cred ca a fost in timpul somnului.era dupa-amiaza si stiu ca ma pusesem in pat dar nu imi aduc aminte sa ma fi culcat.insa prima criza convulsiva stiu sigur ca a fost in timpul somnului...
0
16-09-2014, ora 10:21
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
trebuie sa luati tratamentul recomandat ca sa nu mai faceti crize. Sa nu consumati bauturi alcoolice, cafea sau alte excitante ale sist nervos. Faptul ca au aparut in somn este specific crizelor epileptice, deci diagnosticul e clar. Sanatate!
0
03-10-2014, ora 14:31
A.Laura
Nu este medic/terapeut
A.Laura
Eu iti recomand sa nu mergi la primul neurolog care iti iese in fata. Eu sunt luata in evidenta cu epilpsie. Desi sunt sanatoasa. Trei medici si-au pus semnatura ca nu eu nu sufar de epilpsie. Dar asta nu ajuta cu nimic. Acum trebuie sa astept 10 ani ca sa pot sa fac scoala de soferi + daca o sa am copii sansele sunt foare mari sa iasa cu probleme, din cauza tratamentului de lunga durata pe care l-am luat.
Iti sugerez sa mergi in Debrecen, la clinica REOF. Pe mine m-au ajutat mult medicii de acolo.

Iar daca diferenta dintre crize este de 6 ani nu se poate pune diagnosticul. Acest diagnostic se pune doar daca diferenta este de max. 24h si se vede clar problema la RMN. Cauta mai multe informatii pe net.
0
03-10-2014, ora 22:01
aida.
Nu este medic/terapeut
aida.
Laura, RMN-ul arata modificarile structurale, o multime de persoane sufera de epilepsie insa din punct de vedere structural creierul acestora este perfect normal in consecinta RMN-ul nu prezinta modificari, EEG-ul este cel care confirma diagnosticul, iar distanta intre criza nu se impune a fi de 24h sunt tare curioasa unde ai gasit tu informatiile.Nu trebuie sa astepti 10 ani pentru permisul auto, ci 1 an de la ultima criza, in 10 ani de la ultima criza o persoana se considera ca nu mai sufera de aceasta boala si evident daca nu se mai afla sub tratament.
0
04-10-2014, ora 00:17
A.Laura
Nu este medic/terapeut
A.Laura
Informatiile le-am aflat de la diversi medici la care am fost si de pe internet. Nu este de ajuns un EEG pentru a pune un asemenea diagnostic. Eu am luat tratament (teoretic) timp de noua ani(am avut timp sa ma documentez) desi am facut o singura criza neprovocata. La o singura criza si doar un EEG mi se pare nejustificata fapta medicului. Iar cand am implinit varsta de 18 ani vroiam sa fac scoala de soferi, dar medicul la care am fost in acea perioada nu a vrut sa-mi dea "OK-ul". Nici macar sa-mi opreasca tratamentul. Chiar daca acele medicamente trebuiau luate intre 3-5 ani. Culmea, atunci aveam cinci ani de la tratament.

Iar ceea ce incercam sa-i transmit, era sa nu se opreasca la un singur medic care ii spune ca sufera de o anumita boala, iar de frica face ce zice el. Sa faca sapaturi mai adanci ca sa fie sigura ca diagnosticul pe care il va primi e cel bun. :) Poate sunt doar atacuri de panica, avand in vedere distanta dintre "crize".
0
04-10-2014, ora 13:24
aida.
Nu este medic/terapeut
aida.
Nu trebuie sa critici in functie de experienta personala, iar oricat de mult timp crezi tu ca ai avut la dispozitie poti sa cauti informatiile din surse ceva mai sigure.Ghinionul tau a fost sa intalnesti un medic slab pregatit, insa cum tocmai tu ai sfatuit-o pe Maria:nu te opresti la primul neurolog care iti iese in fata!Cat despre permisul auto, mergi la un alt medic neurolog, efectuezi un EEG, rezultatul confirma daca esti apt/inapt + durata de la ultima criza.
0
05-10-2014, ora 10:24
A.Laura
Nu este medic/terapeut
A.Laura
Am fost la alti medici si am iesit de sub tratament, dar medicii nu sunt din Romania si aici nu valoreaza nimic semnatura lor. Am cautat medici in tara, le-am aratat rezultatele, le-am spus ca nu mai iau tratament dar raspunsul lor a fost: "eu nu ma risc. Stai 10 ani." Chiar daca legea 1162/2010 spune ca dupa un an fara crize pot incepe de scoala de soferi. Dar daca medicul nu isi da semnatura nu poti face nimic. :)
0
05-10-2014, ora 20:23
aida.
Nu este medic/terapeut
aida.
Tare-s curioasa unde anume ai cautat tu medicii acestia in tara care au refuzat cu vehementa?Nu neg ca exista, insa aprob cu certitudine ca sunt printre ei o multime foarte bine pregatiti, responsabili cunoscand totodata si respectand drepturile pacientului, vorbind chiar din perspectiva persoanei care sufera de epilepsie si este tratata corespunzator, aici, in tara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •