Episoade de ameteli

26-11-2019
Dulcineea01
Nu este medic/terapeut
Dulcineea01
Buna ziua,

De ceva timp am niste probleme care pur si simplu mi-au dat viata peste cap. De ceva luni bune am "episoade" de cateva zile consecutive in care sunt ametita, simt ca plutesc, o stare generala proasta, o usoara senzatie de greata, calduri in corp si a.s.m.d. Am facut analize de sange complete, toate au iesit bune. Am fost la 2 neurologi, 1 cardiolog, 3 ORL-isti, 1 medic generalist, 1 medic de famile si un ginecolog. Din pacate inca nimeni nu mi-a dat de cap. Am ajuns sa sufar de stari de anxietate si frica atunci cand plec undeva pentru ca ma gandesc ca oricand ma poate apuca ameteala. Ultima doamna doctor neurolog mi-a recomandat betaserc si a spus ca dupa parerea dansei nu este nimic neurologic dar pentru linistea noastra m-a trimis sa fac un angio RMN la cap. In 2 saptamani sunt programata. Dansa mi-a recomandat sa mai merg la un doctor orl-ist ca ea suspecteaza ca am ceva la urechea interna (poate un vertij). Mentionez ca acum 2 saptamani am avut un episod de rau si ameteal in timp ce dormeam, cand m-am intors de pe o parte pe alta am ametit foarte tare si asa am ramas toata ziua. Plus senzatie usoara de greata. In alte zile, nu am ansolut nimic, ma simt foarte bine, sunt energica si nu am nici un simptom. Un ultim lucru de adaugat este ca la ingitire aud zgomote precum niste crapaturi in urechea stanga dar uneori si in cea dreapta. Va rog, niste sfaturi mi-ar prinde bine, sau experiente de la oameni ce sufera de aceste simptome ca si mine. Multumesc
1 comentarii
0
12-02-2020, ora 14:00
alecsandaa
Nu este medic/terapeut
alecsandaa
Buna ziua, ati aflat cauzele acestor simptome?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •