Este oare epilepsie sau altceva?

19-05-2010
haha
Nu este medic/terapeut
haha
Am 19 ani, fara probleme de sanatate, dar mi s-a intamplat azi ceva deosebit.De dimineata, fara sa am alte simptome, am avut o stare de rau general, un fel de convulsie: RIGIDITATE. TREMUR.OCHI DATI PESTE CAP, OFTAT PUTERNIC REPETAT, TRANSPIRATII, LIPSA SIMTURILOR aproximativ 5 minute.
De unde stiu tote acestea ?
De la mama mea, pe care am strigato in ajutor cand am simtit ca mi se face rau.Din acel moment eu nu imi aduc aminte nimic, decat dupa ce am trecut peste asa zisa criza.Vreau sa mentionez ca atunci cand am avut 3 ani am suferit o pareza la gura, ca urmare a fricii de o injectie penicilina, care a trecut treptat dupa vreo 6 luni.Oare cele doua evenimente au legatura una cu cealalta?VA ROG SA-MI SPUNETI CE POT AVEA?
3 comentarii
0
21-05-2010, ora 07:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Singura legatura este reactia exagerata la stress.incidentul de acum a fost precedat si el de o stare de panica, de sress ? Ar trebui sa faci un control neurologic si o electroencefalograma.
0
21-05-2010, ora 19:49
haha
Nu este medic/terapeut
haha
Intre timp am fost la medicul de familie care a spus ca am:SPASMOFILIE, TETANIE DE Ca si Mg.nu mi-a recomandat alt tip de control, ci numai o alimentatie bogata in legume, lactate, fructe.
Poate fi *doar atat*?
Va multumesc mult pt.raspunsuri!!!!!!!!!!!!
0
22-05-2010, ora 17:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu pot sa-ti spun, medicul tau de familie te cunoaste mai bine.spui ca " nu iti aduci aminte nimic " din timpul acelei crize.daca simptomele se mai repeta sa faci cateva analize.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 aplicații de smartphone pentru epilepsie
  • Un grup de celule din hipocamp asociate cu comoțiile și pierderile de memorie
  • O nouă terapie pentru managementul crizelor convulsive?
  • Cum afectează Neurontin și Lyrica sinapsele creierului?
  • Opto-vTrap: un nou instrument dezvoltat de cercetători, ce ar putea fi utilizat în viitor pentru tratamentul epilepsiei
  • O peptidă protejează neuronii atât împotriva bolii Alzheimer, cât și a epilepsiei
  •