Este posibil sa fi fost doar o sangerare sau trebuie sa ma ingrijorez?

09-09-2009
sweet_rose_ph09
Nu este medic/terapeut
sweet_rose_ph09
buna ziua!am 19 ani si urmez tratamentul cu anticonceptionalele miligest.sunt la a doua luna de camd iau miligest si sunt nedumerita cu privire la menstruatie.Am luat prima folie cu cele 21 de pastile dupa care am intrat in pauza de 7 zile cand urma sa apara menstruatia, insa menstruatia nu mi-a aparut in a 8-a zi ci in a 4-a zi de pauza.Am avut mici crampe la inceput, am sangerat dar nu ambundent ca de obicei.Menstruatia s-a oprit dupa 2 zile.Am luat pilulele la aceeasi ora in fiecare zi, am avut contact sexual pe parcursul celor 21 de zile cu ejaculare afara, iar in zilele de pauza nu am avut contact.Este posibil sa fi fost doar o sangerare sau trebuie sa ma ingrijorez?
multumiri anticipate.
4 comentarii
0
09-09-2009, ora 19:55
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
nu e problemă, menstruaţia poate să apară în orice zi din cele 7 de pauză, iar anticoncepţionalele scurtează perioada de menstruaţie foarte mult, la fel şi cantitatea de sânge
0
09-09-2009, ora 22:59
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
si poti avea contact sexual cu ejaculare ianuntru si in cele 7 zile de pauza pentru ca esti protejata de pastilele din cele 21 de zile dinainte.


mie una de la 6 zile de menstruatie..anticonceptionalele miau redus la 2.. fara dureri si fara multa cantitate...
0
10-09-2009, ora 09:58
sweet_rose_ph09
Nu este medic/terapeut
sweet_rose_ph09
pe mine m-a speriat faptul ca sunt la prima menstruatie de cand iau miligest si diferentele sunt mult prea mari fata de normal cantitate f mica, iar semne k s-a rupt din membrana nu au fost decat de doua ori, 2 cucatzele mici, si asta ma ingrijoreaza...e normal?
0
10-09-2009, ora 23:28
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
da e normal :) stai linistita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  • Sangerarea in timpul actului sexual
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •