exista o varsta optima pentru inceperea vietii sexuale?

02-01-2007
mihailescu anamaria
Nu este medic/terapeut
mihailescu anamaria
Buna ziua,

Nu pot sa cred ca fac asta, dar am o mare nelamurire. Toate prietenele mel si-au inceput deja viata sexuala, iar eu nu. Si nu ca nu as vea un prieten, doar ca am unul foarte intelegator si dispus sa astepte pana voi fi eu pregatita.
Din punct de vedere fizic eu cred ca sunt, dar mental nu sunt prea sigura. Pot exista niste efecte adverse mai tarziu, deoarece nu mi-am inceput viata sexuala pana la varsta asta?
17 comentarii
0
03-01-2007, ora 00:00
sweaty_girl
Nu este medic/terapeut
sweaty_girl
sa stii k si mie mi sa intamplat acelasi lucru...majoritatea prietenelor mele isi incepusera deja viata sexualaiar eu eram printre putinele care nu au facut pasul asta...toate imi ziceau k e frumos, mai ales atunci cand iubesti(bine k aveam si niste, , panarame de fete"care faceau chestia asta ptr haine bani etc) si m-am gandit bine pana am fost si eu pregatita moral si fizic, am analizat toate aspectele, si m-am hotarat si eu sa fac acest pas.a fost un pic dureros la inceput dar prietenul meu cu care sunt si acum a stiut sa ma faca sa uit de durere prin iubire si afectiune!deci sfatul meu este:fa lucrul asta atunci cand esti pregatita nu te lasa influentata de prietene tale!si inca un lucru:chestia asta te maturizeaza.totusi dak ai o varsta mai mica nu face pasul asta!bucura-te inca de copilarie!o sa ai timp mereu ptr sex
0
19-01-2007, ora 00:00
valy_clau74
Nu este medic/terapeut
valy_clau74
Cred ca ti-ai raspuns singura. Daca nu esti pregatita psihic nu trebuie sa o faci, pentru ca efecte adverse nu sunt atunci cand nu o faci la o varsta "standard" ci atunci cand o faci fara sa fii tu pregatita. Vei fi putin dezamagita si il vei ura pe prietenul tau. Ma bucur ca ai langa tine un astfel de baiat si cred ca sunt putini cei ca el asa ca fao in momentul in care stii cate ceva despre tot ceea ce implica viata sexula. SUCCES si nu te grabii.
0
24-01-2007, ora 00:00
vbuterez
Nu este medic/terapeut
vbuterez
nu ai mentionat ce varsta ai, dar incearca sa nu te grabesti si sa lasi sa vina totul de la sine ( fa-o doar daca esti majora si il iubesti ca sa nu regreti mai tarziu ).
0
22-04-2009, ora 11:09
camitza
Nu este medic/terapeut
camitza
eu nu stiu ce sa zic..am 15 ani jumate si am o relatie cu un baiat de 19 ani...ne intelegem bn..in curand facem 7 luni de cand suntem impreuna..mi-a propus de ceva timp sa.dar mie mi-e rusine...si in plus...imi e ca fac pacate daca ma culc cu el.el este intelegator cu mine.as vrea si eu sa ma culc cu el.dar nu sunt foarte hotarata.am incredere in el...dar nu sunt prea sigura de ceea ce vreau...sincer.?.mai bine stau cuminte si nu fac nimic...ca asa scap si de pacate..si de frica ca poate afla parintii sau prietenii si gata...dar pe de alta parte..sunt tare curioasa sa vad cum e...si tin mult la prietenul meu...chiar mi-a deovedit ca pot sa am incredere in el la orice...sfatuiti-ma..va rog
0
22-04-2009, ora 14:39
vio85
Nu este medic/terapeut
vio85
draga Camitza pacate tot faci indiferent cand iti incepi viata sexuala, dar vei avea mai multe probleme si griji dupa ce te culci cu el.Trebuie sa il intelegi si pe prietenul tau ca totusi e baiat si daca e atras de tine ii este foarte greu sa se abtina;plus ca in ziua de azi cam rar gasesti un baiat care sa nu se culce cu prietena lui.Sfatul meu este sa nu mai fii stresata si daca e sa se intample, se va intampla...Parintii si prietenii de unde pot afla daca tu zici ca ai incredere in el?
0
22-04-2009, ora 20:02
camitza
Nu este medic/terapeut
camitza
mersi vio.o sa ma gandesc la ceea ce mi-ai zis...am vorbit si cu prietenul meu mai deschis.si am mai prins putin curaj...dar nu de ajuns..mai bine mai stau si ma gandesc la chetsia asta..pt ca odata ce mi-am pierdut virginitatea, , , nu o mai recuperez niciodata...si poate ca dupa ce o sa o pierd..o sa imi para rau si o sa fie prea tarziu...iti multumesc inca odata pentru sfat
0
22-04-2009, ora 23:39
ade_dulcika
Nu este medic/terapeut
ade_dulcika
si eu va dau un sfat fetelor virgine...nu va grabiti sa o faceti, , , aveti timp.prima oara cand o faci conteaza foarte mutl...trebuie sa iubesti acel baiat cu care o faci.si conteaza fff mult ca si el sa te iubeasca...si sa te merite..nu o faceti numai asa...k alte prietene au facut'o deja.cand sunteti pregatite atat fizic si psihic...si aveti o relatie serioasa...o puteti face...mie nu mi'e rusine sa recunosc..k am facut'o prima data la 19 ani..cu un baiat care m'a meritat.si cu care am avut o relatie cat se poate de serioasa.deci aveti grija cand si cu cine o faceti prima oara..pt k e fff important.
0
27-06-2009, ora 16:55
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
imi pare rau ca vad abia acum mesajul tau camitza.Ai 15 ani jum nu ai 20 si ceva sa-ti faci probleme.E grav ce se intampla in ziua de azi cu fetele.Isi incep viata sexuala la o varsta atat de frageda.Eu mi-am inceput-o la 17 ani si imi pare rau ca nu am asteptat mai mult si acum ma confrunt cu probleme grave.Sfatul meu este sa asteptati macar pana la 17 ani dar nu la 15 este o varsta prea frageda.Bucurati-va de copilarie.Aveti timp sa deveniti mature.
0
01-07-2009, ora 02:55
ada27ada
Nu este medic/terapeut
ada27ada
draga mea unul din motivele cele mai serioase ar fi din punct de vedere al sanatatii : adolescentii tind sa practice ceea ce vad in filme adica se fie agresivi iar la o varsta asa frageda organele sexuale sunt inca fragile si pot fi ranite foarte usor. ceea ce in timp iti va afecta sanatatea ta sexuala ... NU TE LUA DUPA NIMENI nu uita niciodata fetele ofera sex ca sa castige dragoste iar baietii ofera dragoste ca sa obtina sex. daca decizia nu o iei tu, pretul cel vei plati va fi mare. O fata desteapta incepe intotdeauna la timp...parerea mea peste 20 ani mai e o chestie : oricat de flamanda ai fii dupa un timp vine saturatia. cu cat incepi mai repede cu atat saturatia vine mai repede. vorbesc de faze prin care trece orice femeie. Profita de copilarie
0
01-07-2009, ora 03:07
ada27ada
Nu este medic/terapeut
ada27ada
am si eu cateva intrebari pt tine la care te rog sa meditezi: Sanii tai sunt cumva prea bine acolo unde sunt prea rotunzi prea frumosi himenu te fereste de multe infectii sau iti lipsesc adolescenta vei fii doar pana la 18 ani, femeie insa toata viatza
0
15-02-2010, ora 16:32
o_fata_yo
Nu este medic/terapeut
o_fata_yo
buna.as vrea shi eu sa va cer parerea.e ceva asemanator.dar eu am 14 ani jumate.majoritatea colegelor mele si au inceput deja viata sexuala shi se mandresc cu asta.eu am un prieten shi tin foarte mult la el.as vrea sa imi incep viata sexuala cu el...dar as vrea parerea voastra...la voi cum a fost frima oara si la ce varsta??
0
04-04-2010, ora 16:21
emylyi
Nu este medic/terapeut
emylyi
buna. As vrea sa ma ajuntati in legatura cu ceva. Am 16 ani si inca nu mi-am inceput viata sexuala pentru ca nu stiu sigur parca imi este frica sa o fac sau nici nu stiu ce sa cred.. as vrea sa o fac dar.mnah nu stiu i sa mai intamplat cuiva asa ceva la inceput?:-? as dorii un raspuns
0
09-04-2010, ora 21:23
akinutza
Nu este medic/terapeut
akinutza
..buna:D am 17 ani shi...sunt de km 7 luni k prietenul meu..trb sa avem 1 an...dar a fosrt cv ne in regula si a km sta desp...oky dar nu asta doream sa va sp.mi-a propus sa...stiti voi...ink sunt virgina...k toate k alte pers mai mari k mn mi-au spus sa nu o fak pt k el dak obtine ceea ce vrea se va distanta de mine...am mai cictit undeva k cik..dk te atinge p sani si fund dupa ce se int te va parasi.eu nu asi crede asta pt k stiu k tine enorm d mult la mn...orikm mi-a zis k dk nu vreau nu e nimik...dar sa rec asi km vrea si eu..dar sincer nush ce sa fak:d..ast rasp si sfaturile voastre:X:X:Xmesyk
0
09-04-2010, ora 21:33
emylyi
Nu este medic/terapeut
emylyi
buna...hey akinutza dupa parerea mea tu ar trebuii sa iti asculti inima sa te gandesti la ceea ce a fost si va fi intre voi si la ce este mai bine pentru amandoi nu lasa ca iubirea voastra sa dispara ceva asa frumos sa se spulbere dar ai grija ce alegi sti nui asa rau daca stai sa te gandesti daca chiar te iubeste si te apreciaza pentru ceea ce esti u atunci va intelege ce vei alege hei ute daca vrei sa mai vb mai multe chesty -* credema am mai cunoscut persoane ca tine :P


(*modificat de administrator)
0
11-04-2010, ora 17:45
camitza
Nu este medic/terapeut
camitza
:)))))mah fetelor..mai bine stati cuminti.o sa stiti sigur cand o sa vina vremea.eu acum ceva timp ceream sfaturi..am ajuns de am facut un an jumatate cu el si de-abi de cateva luni am inceput.fata cu 14 ani..esti prea mica pt asa ceva, sincer..mi se pare ca experienta asta te maturizeaza peste noapte..macar asteapta sa treci la liceu ce naibii
1
14-04-2010, ora 22:37
tudose.yulia
Nu este medic/terapeut
tudose.yulia
nu te lua dupa prietene, mai ales daca aveti pana in 18 ani, aceata e o perioada in care nu prea iti dai seama de ce faci, si mai tarziu pe la 18-20 de ani ai sa regreti, mai ales daca nu vei ramane cu cel cu care ai facut-o prima datalasa prietenele sa isi stice viitorul, sa nu crezi ca esti in pas cu moda daca o faci, ba din contra vei regreta amarnic mai tarziu, nu iti doresti ca atunci cand te vei casatori sa fii mandra de tine?periada 14-a6 ani e cea mai dificila si e foarte greu sa treci peste ramanand virgina dar vointa te poate ajuta si credinta in dumnezeu, mult succes
0
13-06-2012, ora 23:24
Gia96
Nu este medic/terapeut
Gia96
Buna, vreau si eu un sfat din propria voastra experienta daca se poate. Am 16 ani si sunt destul de dezvoltata atat fizic cat si moral. Am 4 luni de cand sunt cu prietenu meu, este unul din cei mai rabdatori si mai intelegatori baieti pe care l.am intalnit. Am avut relatii mai lungi gen 7-8 luni dar nu am avut atat incredere cum am in acest baiat. Il iubesc cum nu am mai facut.o si simt acelasi lucru si din partea lui, nu mi.a dat doar un motiv de incredere, ci 10. Nici o data nu mi.a propus sa o facem si o zis ca ma asteapta cat este nevoie, am vorbit deschis despre acest lucru, dar fara a fi fortata in vre.un fel eu simt ca sunt destul de pregatita sa imi incep viata sexuala cu el. Acesta este mai mare ca mine cu aproape un an. Vreau un sfat.daca e ok sa imi incep viata sexuala sau nu?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sexul si presiunea sexului la adolescenti
  • Orientarea sexuală a adolescenților
  •