exista o varsta optima pentru inceperea vietii sexuale?

02-01-2007
mihailescu anamaria
Nu este medic/terapeut
mihailescu anamaria
Buna ziua,

Nu pot sa cred ca fac asta, dar am o mare nelamurire. Toate prietenele mel si-au inceput deja viata sexuala, iar eu nu. Si nu ca nu as vea un prieten, doar ca am unul foarte intelegator si dispus sa astepte pana voi fi eu pregatita.
Din punct de vedere fizic eu cred ca sunt, dar mental nu sunt prea sigura. Pot exista niste efecte adverse mai tarziu, deoarece nu mi-am inceput viata sexuala pana la varsta asta?
3 comentarii
0
02-01-2007, ora 00:00
botezatl
Nu este medic/terapeut
botezatl
Viata sexuala o incepi cand doresti cu adevarat acest lucru.Nu exista efecte.adverse (!!!????)
0
22-01-2007, ora 00:00
cryss26buc
Nu este medic/terapeut
cryss26buc
Cu siguranta ca exista eu mi am inceput o la 25 si de atunci m am dereglat rau nu sfatuiesc pe nimeni sa astepte asa mult 19-21 este varsta cea mai buna din pt de vedere biologic psihic tine de fiecare la mine a fost usor fara dureri si fara sangerari dar apoi m am dereglat cicluri intarziate prea abundente etc.
0
21-02-2007, ora 00:00
mythought
Nu este medic/terapeut
mythought
eu nu cred ca exista o varsta optima dar ar fi preferabil sa astepti pana dupa 19-20 de ani cand cresterea e aproape de final ca sa nu existe dereglari.Si e foarte important ca primul tau partener sa fie atent cu tine prima data, sa ai un preludiu lung si incitant, ca sa nu ai probleme de excitatie sau dureri mai apoi.Bafta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sexul si presiunea sexului la adolescenti
  • Orientarea sexuală a adolescenților
  •