faringo epiglotita si nevralgie

22-09-2017
Focsa
Nu este medic/terapeut
Focsa
Buna dimineata, domnule doctor Flueraru!
Am 50 de ani, sex feminin, nefumatoare, nconsumatoare alcool, bauturi acidulate sau fast-food, fara lucru in mediu toxic. Acum 3 saptamani am avut o viroza urata, cu febra 39, dureri puternice de faringe, mai ales in stanga, si de cap, apoi o tuse. Am fost la ORL si mi-a spus ca am faringele foarte inflamat si mi-a recomndat antiinflamatoare, iar ca antibiotic zinat 5 zile. Dupa tratament, m-am simtit mai bine, dar tot mai simteam o usoara jena in gat si ceva secretii. Acum 4 zile a inceput iar sa ma usture in gat in partea stanga, s-a inflamat si un ganglion in zona amigdalei, apoi a inceput si durerea, care aseara, dupa controlul ORL, a fost foarte puternica. Ganglionul s-a retras. La control, cu endoscop cu tija fixa, a spus ca am faringo epiglotita congestiva cu edem important de aritenoizi, nevralgie glosofaringiana si posibil BRGE (desi nu simt acru in gura), insă nu a precizat CAUZA, insa a mai spus ca sunt secretii in sinusul piriform stang. Ca tratament mi-a recomandat dexametazona injectii (2/zi), iar daca nu ma simt bine dupa 1 injectie sa fac 3 zile cate 2 genta de 40/zi. Mi-a mai recomandat faringo spray, milgama 1/zi, nexium de 40 - 1/zi si trachisan. Am facut aseara 1 dexa, insa s-a ameliorat putin asa ca am inceput cu genta. Sunt foarte speriata pentru ca nu am mai patit asa ceva. Am avut doar raceli obisnuite, insa acum nu prea seamana cu o raceala. Poate fi cancer de faringe. Ar trebui sa fac investigatii suplimentare, mai complexe?????????
3 comentarii
0
22-09-2017, ora 20:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial se face tratamentul complet
se merge la constrol si medicul decide !
0
09-10-2017, ora 06:59
Focsa
Nu este medic/terapeut
Focsa
Buna dimineata, domnule doctor!
Am făcut tratamentul. Am fost la control si dupa ce am fost consultata cu un endoscop cu tija fixa, fiindu-mi trasa limba tare afara ca sa se poata vedea in laringe, mi s-a spus ca gatul este curat si nu am buba rea. Ca mai este usor rosu, dar mai dureaza pana se reface mucoasa. Acum, dupa doar 10 zile de la terminarea tratamentului, ma doare iar in gat, insa nu ma mai doare in partea stanga ca data trecuta, ci in partea dreapta. Mentionez ca in toata aceasta perioada am simtit, din cand in cand, o flegma in gat, pe care o am si acum. Inainte cu o zi sa-mi apara durerea am avut o stare de subfebrilitate (37, 5), dar mi-a trecut fara sa iau ceva, insa mi-a aparut aceasta durere cand inghit (este moderata). Nu am alte semne de viroza. Ce credeti ca ar trebui sa maai fac???!!!!! Sunt foarte ingrijorata!!!! Ar putea fi ceva care sa nu se fi vazut la controlul de acum 10 zile???? Ce ar trebui sa mai fac???? Unde sa ma duc?????
0
09-10-2017, ora 08:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.pentru ingrijorarea excesiva.. consult la psiholog..altfel intrati in alte simptome !!!
2. am scris mii de postri pe forum unde am explicat ca durerile din gat sunt provocate 99% din cazuri de Reflux gastro-esofagian
asa ca faci calm si linistit un consult la Gastrologie
pana atunci evitati absolut toate mancarurile acre, fructele citrice, verzi.
toamna este perioana când se acutizeaza bolile gastro-intestinale
chear si simplii struguri sau mere verzi mancati in acntitate mai mare sau seara inainte de culcare.. produc aciditate in somn
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.