Fibroza - dureri neuropatice

01-05-2014
floredin
Nu este medic/terapeut
floredin
Buna ziua,
Va rog daca ma puteti ajuta cu catevA informatii: in urma cu 2 ani am fost diagnosticata cu neo col care a necesitat radioterapie. Urmare acestei radioterapii mi-a aparut o fibroza care mi-a afectat nervul sciatic ducand la dureri infioratoare pe piciorul stang, durere care pleaca din zona coccisului pana la degete. Am incercat toate medicamentele posibile, niciunul nu m-a ajutat suficient. Am dureri in permanenta. Azi mi s-a propus instalarea unei pompe cu morfina astfel incat sa fie eliberata exact in canalul spinal, periodic, o anumita cantitate de morfina. S-a lovit cineva de acest aspect. S-a rezolvat cu durerea? Ce parere aveti? Multumesc
2 comentarii
0
01-05-2014, ora 07:18
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Vi s-a administrat un preparat cortizonic( diminua inflamatia, inhiba fibrogeneza si amelioreaza durerea)? Consulta si un medic homeopat, ar putea sa-ti prescrie remedii care sa amelioreze simptomatologia ta ( e greu de stabilit aici ce remedii te-ar putea ajuta; eu ma gandesc la Gelsemium 200Ch - 3 granule sublingual, de 2 ori pe zi- 2 saptamani, apoi 5 granule o singura data pe saptamana (sambata) 6 luni, Hypericum 30CH- 3 granule de 2 ori pe zi, 1 luna, apoi 5 granule o singura data pe saptamana-6 luni, Cortisonum 5CH- 3 granule dimineata, zilnic -3luni, Magnezia phosphoporica 15CH- 3 granule de 3 ori pe zi, 1 luna, Colocynthis 15CH-3 granule de 3 ori pe zi, 1 luna, Arsenicum album 15 CH - 3 granule de 2 ori pe zi, 1 luna, eventual, Radium bromatum 9 CH- 3granule de 3 ori pe zi, 1luna, raze X 9CH - 3 granule de 3 ori pe zi, 1luna si sunt si altele ). Exista si un preparat homeopat numit nerv sciatic 7 CH -3granule, de3 ori pe zi, 1 luna. Remediile homeopate se administreaza direct din tub, sublingual, cu 30 minute inainte de masa; folositi o pasta de dinti homeopata. V-as mai recomanda sa consumati si un suc de radacini, am publicat pe blogul meu o reteta a unui astfel de suc. Numai bine
0
01-05-2014, ora 15:01
floredin
Nu este medic/terapeut
floredin
Multumesc mult ptr raspuns, voi incerca. Imi puteti da va rog si adresa blogului dvs. Eventual pe privat daca aici nu se poate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scapi de durerea sciatică (lombosciatică)
  •