Fobie? Boala fizica sau...?

07-02-2014
Oana 91
Nu este medic/terapeut
Oana 91
Buna ziua!De cativa ani ma confrunt cu o problema...vreau sa cred psihologica!Chiar si asa, cateodata ma panichez maxim crezand ca o sa mor si nici o pastila nu ma face bine.Ma ingrozeste chiar gandul ca totul depinde de creierul meu si ca problema imi scapa de sub control.Este vorba de extrasistole cu care am ramas in urma unor puternice atacuri de panica pe care le-am capatat in urma infarctului pe care l-a avut bunica mea acum aproape 5 ani!Extrasistole am de 3!Perioade in care am sute pe zii, perioade in care am la saptamana, una pe zi sau cateva!Am ramas cu emotii groaznice, la orice zgomot, la orice eveniment, la orice discutie!Cant si e groaznic cu emotiile!Am perioade in care sunt ok si le cam dau ignor, dar problema exista si nu ma lasa sa traiesc normal.Mi-e frica sa fac efort, am ramas cu teama fata de locurile si momentele in care am avut extrasistole.Am mers din cardiolog in cardiolog si se pare ca nu am nimic.Am ajuns la urgente..a fost un facut.. ca niciodata nu mi-au iesit pe ekg.Dar exista si sunt marcata de ele.In momentul cand am vrut holter s-au potolit o perioada.Luam betablocante dar era si mai rau;calmogen, persen, sedatif pc, magneziu..ce n-am incercat?Cateodata isi faceau efectul..placebo, cred.Am 22 de ani si ma gandesc ca la un moment dat o sa fac un copil..cum o sa fiu cu toate simptomele astea?Ce trebuie sa fac?Cum sa uit toate episoadele urate si sa ma comport normal si sa ma simt normal asa cum am facut-o in urma cu cativa ani?Probabil o boala fizica se trateaza mai usor decat ceea ce am eu.Mi-e atat de teama cateodata si m-am saturat sa nu detin controlul asupra propriului corp!Ce sa zic ?Sunt ingrozita si vreau sa scap de ele, desi in mintea mea exista certitudinea ca o sa le am pe viata, atata timp cat emotiile ma domina.Mi-as dori un sfat.Va multumesc anticipat
3 comentarii
0
08-02-2014, ora 06:41
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună ziua, aveţi extrasistole dar medicii spun că de fapt nu există motive de îngrijorare. Desigur, nu există motive medicale, însă motivele psihologice le-aţi găsit singură, odată cu trauma suferită. Moartea reprezintă un stimul declanşator, iar după cum puteţi observa, atenţia este îndreptată exact pe nucleul fricii: problemele cardiace. Aţi devenit suspicioasă, neîncrezătoare iar în consecinţă treptat a apărut ceea ce noi numim agorafobie - teama de panică + simptome somatoforme (comorbiditate psihologică).
Vă recomand o intervenţie psihologică la nivel clinic, online sau faţă-în-faţă.
Cu bine,
C.A.N.
0
08-02-2014, ora 14:35
Oana 91
Nu este medic/terapeut
Oana 91
Va multumesc frumos pentru raspuns!Chiar o sa incerc si varianta aceasta..de a merge la un psiholog!O zi frumoasa!
0
18-02-2014, ora 18:37
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
buna seara,
extrasistole hm, daaaa de un an si jumatate si eu am asta, si mie mi-e cam teama insa dau vina pe atacurile groasnice prin care am trecut
am ramas cu anxietate zilnic pe care greu o suport.
o controlez dar e foarte greu
a fost o buna perioada de timp in care m-am simtit foarte bine nu mai simteam dureri, imi era foarte bine
si eu am facut 4 ekg-uri dar nimic, chiar in vara am facut unul pentru angajare la mediurg si a fost ok
insa acum la fel in fiecare zi am aceste extrasistole, e ca si cum ar sta inima in loc apoi niste batai aiurea care vin spre git
eu cred ca este normal dupa atitea sute de atacuri pe care le-am avut
daca vrei sa vb mai multe cind ai nevoie, iti las un mesaj privat cu adresa mea pa pa, sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frica de păianjeni, diminuată cu ajutorul realității augmentate
  • Terapia prin expunere adresate unei fobii poate avea efect și asupra unei fobii din altă sferă
  •