Fractura baza metatarsian V cu minima deplasare

13-12-2017
MisterT
Nu este medic/terapeut
MisterT
Buna ziua!

Ieri am patit un accident in timp ce imi faceam incalzirea pentru miscare, glezna dreapta fugindu-mi in exterior si nemaiputandu-ma deplasa. M-am chinuit sa ajung pe jos acasa, a fost foarte greu.
Am merg apoi la urgenta, s-a facut radiografie si constatarea, respectiv "Fractura baza metatarsian V cu minima deplasare" si mi s-a sugerat de catre medicul de-acolo sa aleg intre ghips sau orteza, oferindu-mi argumentul ca orteza este mai utila pentru ca poti sa o dai si jos.la nevoie si explicandu-mi ca in timpul somnului sa o dau jos si si cand trebuie sa ma deplasez sa o folosesc intotdeauna.

Problema mea este urmatoarea:
Laba piciorului s-a curbat putin in interior si inainte, gasindu-si o pozitie confortabila de la sine.
Ma gandesc daca acest lucru nu este daunator in vindecarea corecta a osului si a zonei afectate?!
Oare nu era mai bine sa imi puna ghips pentru cel putin o saptamana, ca piciorul sa fie imobilizat total in acest timp?
Mentionez faptul ca eu nu ma pot deplasa, nu pot sa calc de loc pe el din cauza durerii si a faptului ca simt ca il fortez daca fac glezna la unghi de 90 de grade ca atunci cand stai in picioare.
De asemenea stand in pat ma gandeam sa tin totusi orteza, dar este greoaie si inconfortabila. Daca tin piciorul cu orteza sprijinit in calcai este mai bine, altfel simt o presiune, marimea ei ma apasa si imi da dureri.
Ce parere aveti? Ieri s-a intamplat, ma gandesc ca astazi poate mai pot schimba ceva in privinta ghipsului.

Va multumesc anticipat!
9 comentarii
0
13-12-2017, ora 12:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista 5 tipuri principale de fracturi ale bazei metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite: operatie, gips, orteza, fasa elastica.
Tratamentul adecvat va fi propus in functie de tipul fracturii, identificat prin studierea radiografiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-04-2020, ora 15:05
anybal7777
Nu este medic/terapeut
anybal7777
Buna ziua, în urma cu o luna de zile am călcat strâmb pe o treapta improvizată și am suferit o fractura cu mic fragment osos si deplasare la nivelul epifizei proximale metatars V, am mers la urgenta unde mi sa imobilizat piciorul in atela gipsata pentru 6 zile apoi in aparat gipsat(aprox. până la jumătatea tibiei) fără sprijin pe piciorul fracturat, mi sa indicat interventia chirurgicala insa fara certitudinea ca se poate prinde bucatica de os deplasata(aceasta fiind foarte mica), eu am refuzat interventia chirurgicala.Îmi puteți spune va rog cat timp trebuie să stau cu aparatul gipsat, cand pot pasi pe piciorul afectat si cu ce fel de incaltaminte si cand pot incepe recuperarea medicala.Pot sa va trimit va rog rafiografiile facute pe adresa dvs.de email?Va multumesc anticipat!
1
22-04-2020, ora 10:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Raspunsul depinde, evident, de datele personale, de examinarea clinica si de imaginea radiografica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
13-07-2021, ora 01:13
Anca M Pop
Nu este medic/terapeut
Anca M Pop
Bună seara. Am călcat într-o parte, iar la scan a reieșit fractura metatarsian V. Medicul mi-a recomandat purtarea ortezei, dar nu a specificat pentru cât timp și când pot începe sa calc pe piciorul afectat Nu pot atașa poza cu scan-ul. Nu prea mai am răbdare, toată ziua ma plimb cu carjele!

Mulțumesc anticipat
Cu stima
_
Anca P
0
13-07-2021, ora 09:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, avand tratamente profund diferite: operatie, gips, orteza, fasa elastica, pantof terapeutic etc.
Tratamentul adecvat va fi propus in functie de tipul fracturii (identificat prin studierea radiografiei), de examinarea clinica a piciorului si de datele personale ale pacientului.
Cat despre rabdare, uneori sunt necesare carjele timp de 2-4 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
08-08-2021, ora 10:54
Sunnya
Nu este medic/terapeut
Sunnya
Buna ziua! În urma cu 13 zile am ratat o treapta și am căzut. La nivelul piciorului au apărut 2 umflaturi: La glezna și aprox în zona cuboidului. Diagnosticul din urgente a fost entorsa pe o radiografie rau făcută. Am refăcut radiografia acum 2 zile si apare o fractura de avulsie cu o bucățică desprinsa în zona aceea a cuboidului. Între timp piciorul si-a revenit ca aspect dupa ce a fost vanat și umflat inclusiv în talpa, acum este galben și dificil la mers. Recomandarea de acum a fost mers pe calcai și repaos sau alta varianta orteza pt mers. Ce se va întâmpla cu fragmentul osos? Mai exista posibilitatea sa se atașeze sau o sa fie mereu o problema? O sa își revină piciorul daca nu port orteza?
0
08-08-2021, ora 23:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica directa si de studiul imaginilor radiografice.
Este foarte posibil ca diagnosticul sa fie mult mai grav.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
04-04-2022, ora 15:01
Fabri
Nu este medic/terapeut
Fabri
Bună ziua!
Acum 10 zile am scapat o greutate pe picior si s-a fracturat. Am fractura metatars V 1/3 mediu, mi s-a zis ca o sa stau 4-6 saptamani in ghips. Am citit raspunsurile dumneavoastra si am inteles ca sunt rare cazurile in care se pune ghips. Nu am nicio poza cu raza pentru ca a fost facuta la urgente. Credeti ca la 3 saptamani de la fracturare pot da ghipsul jos si sa folosesc o orteza strict pentru zona metatarsiana care sa-mi permita sa conduc?
0
04-04-2022, ora 17:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Raspunsul depinde, evident, de datele D-voastra personale si de tipul fracturii, constatat pe imaginea radiografica.
Daca este o fractura grava, iar D-voastra inlaturati gipsul si va sprijiniti pe picior mai devreme de 2-4 luni de la fractura, riscati complicatii grave si invalidente pentru tot restul vietii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: