Fractura cominutiva metatarsian 2-3-4

07-02-2018
leutzu
Nu este medic/terapeut
leutzu
Buna ziua.
Ma numesc Bogdan, am 37 ani, 92 kg iar in data de 02 ianuarie 2018 am alunecat pe câteva trepte unde, fiind doar in șlapi, am cazut si am reusit fracturarea metatarsianului 2-3-4 de la piciorul drept. Acest lucru a fost constatat în urma efectuării unei investigații la Computerul Tomograf.
Diagnosticul complet a fost "Fractura cominutiva cu traiect intraarticular si cu deplasare de fragment metatars II, metatars IV. Fractura cu traiect complet orizontal si deplasare de fragmente baza metatars III. Posibila linie de fractura cuneiform intermediar."
De la acea dată, am avut inițial, aproximativ 2 saptamani atela gipsata iar ulterior s-a așezat peste gips in totalitate, până aproximativ sub genunchi.
Am păstrat imobilizarea timp de fix 5 saptamani, când a fost eliminat gipsul de medicul ortoped cu recomandarea ca inca sa nu folosesc piciorul, sa fac bai sarate si termale si sa refac analiza la Computerul Tomograf la aproximativ 3 luni de la fractura.
Intrebarea este după cât timp as putea încerca să folosesc piciorul, treptat si ajutat de carje, având în vedere că nu simt nici in prezent neplăceri sau dureri?
3 comentarii
0
08-02-2018, ora 23:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este posibil sa va confruntati cu o leziune mai grava decat s-a crezut: fractura-luxatie Lisfranc.
Raspunsul depinde, evident, doar de studierea imaginilor computer-tomografice.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg: aveti 92 kg la ce inaltime?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-11-2018, ora 17:37
florin cucu
Nu este medic/terapeut
florin cucu
Buna ziua
am suferit o fractura de metatrsian 2 cu deplasare upa o saptamana am fost la scan si asa am descoperit ca lovitura suferita a fracturat un os si port o gheata ortopdica e o zi si doctorii in uk au zis sa vin in 7 zile sa vedem daca osul fracturat s-a aliniat
cred ca le este frica sa faca ceva nu poti trata o fractura cu nurofen am nevoie de un sfat ma puteti ajuta imi pare rau ca nu pot alipi si scanul
0
07-11-2018, ora 18:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica directa si de studierea imaginilor computer-tomografice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: