Fractura de calcai

22-11-2012
misa 39
Nu este medic/terapeut
misa 39
Buna ziua! In februarie 2011 mama mea, acum in varsta de 67ani, a suferit o fractura de calcai, in urma careia i s-a introdus un surub si o ancora. Dl doctor ne-a spus ca ancora va ramane acolo, dar surubul va trebui scos peste un an.. Cand am fost peste un an la doctor, acesta plecase din tara. Nu avea dureri, cum nu are nici acum. Zilele acestea a fost la alt doctor si a programat-o la operatie pt extragerea surubului buclucas. Intrebarea mea este: era necesara extragerea lui atata timp cat nu o incomoda cu nimic? E periculoasa aceasta procedura? Cum se face anestezia? Ca la operatie era sa o pateasca avand probleme cu tensiunea. Cat va dura recuperarea?
Va multumesc pentru rabdare si va doresc numai bine.
3 comentarii
0
22-11-2012, ora 20:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul este complex si depinde de mai multe variabile:
- localizarea anatomica a fracturii si dispunerea surubului: cata vreme nu se afla in vecinatatea vreunei articulatii, vase sanguine, nervi, tendoane sau a tegumentului, nu deranjeaza si nu trebuie extras;
- materialele moderne de osteosinteza pot fi mentinute definitiv, daca nu deranjeaza in vreun fel;
- procedura depinde de localizarea anatomica a surubului;
- anestezia depinde de localizarea anatomica a surubului;
- recuperarea depinde de localizarea anatomica a surubului;
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-11-2012, ora 08:32
misa 39
Nu este medic/terapeut
misa 39
Va multumesc penru promptitudinea cu care mi-ati raspuns la intrebarea depsre operatia de scoatere a surubului buclucas. Aveti dreptate, sunt foarte multi factori de luat in calcul. Vedem noi cum se va termina. Va doresc o zi usoara.
0
23-11-2012, ora 11:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-as putea fi mai mult de folos daca mi-ati putea trimite radiografiile scannate, pe email.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •