Fractura de maleola

30-01-2019
D_Rodi
Nu este medic/terapeut
D_Rodi
Bună seara! Pe 26 noiembrie in urma unui traumatism la glezna am făcut o fractura de maleola interna fără deplasare și o entorsa la maleola externa cu un hematom destul de mare.Mi s-a pus o atela ghipsata gambo-podala 30 de zile, fără voie de mers, am facut tratament antitrombotic cu fraxiparina pe perioada imobilizarii..Pe 26 decembrie mi s-a scos ghipsul, am început câte puțin sprijin pe picior, de pe 3 ianuarie am făcut 6 ședințe de kinetoterapie (câte 3 pe saptamana).Deja merg acum fără carja, gamba se umfla atunci cand merg și are o coloratie ușor cianotica însă mă dor mușchii gambei ca și cum as avea febra musculara și simt mușchii contractați mereu. Ăsta încă de când am făcut exerciții cu kinetoterapeuta care îmi zicea ca așa e normal.As vrea sa va întreb dacă așa e normal sa fie mușchii gambei contractați mereu sau poate fi o cauza vasculară sau nervoasa.Trebuie sa fac vreo investigatie suplimentara sau durerea și contractura musculara va trece în timp. Dacă așa este normal, în cât timp va trece? Mulțumesc anticipat pt răspuns!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.