Fractura ischio- pubiana dr. - varstinici!

23-07-2018
RalucaBar
Nu este medic/terapeut
RalucaBar
Buna seara.
Bunica mea in varsta de 80 de ani să suferit o fractură ischio-pubiana in urma unei cazaturi. Problema este ca suferă si de alzheimer si este foarte greu sa urmam indicatiile medicului, acelea de a nu se mișcă absolut deloc din pat. Am nevoie de niste sfaturi, medicul i-a indicat imobilizare completa timp de 3-4 saptamani insa ea trebuie sa isi faca nevoile si refuza sa faca in pampers. Este mai rau decat un copil, trebuie sa stam in permanenta cu ea si este foarte greu deoarece uita de picior si are energie, devenind uneori nervoasa. Exista posibilitatea unei orteze pentru zona afectată? Este in regula daca se ridică în șezut? Ce putem face sa grăbim vindecarea sau cel putin sa nu o încetinim?mentionez ca este foarte sănătoasă fizic, toate analizele fiind bune si nu ia niciun fel de medicamentatie, doar pentru Alzheimer. Durerea este doar in momentul punerii piciorului in pamant, isi poate misca piciorul. Astept raspunsurile dumneavoastra.
5 comentarii
0
23-07-2018, ora 21:16
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cum a fost diagnosticata fractura? prin radiografie sau CT?
daca au facut un CT si este numai o fractura anterioara a bazinului (os pubis si os ischii sunt parti anterioare) si partea posterioara (mult mai importanta) este integru atunci noi mobilizam pacientii din prima cu ajutorul cadrului.
0
23-07-2018, ora 21:26
RalucaBar
Nu este medic/terapeut
RalucaBar
Prin radiografie. Nu am primit prea multe explicatii însă presupun ca nu este prea grav, din moment ce ea nu resimte nicio durere in culcat si poate sa isi miste picioarele, problema este doar atunci cand calcă pe el. Va pot spune maine mai multe, după ce voi merge la spital.
0
23-07-2018, ora 21:32
RalucaBar
Nu este medic/terapeut
RalucaBar
Dar din moment ce diagnosticul este fractura ischio-pubiana dreapta, cred ca este in partea anterioară.
0
23-07-2018, ora 22:28
RalucaBar
Nu este medic/terapeut
RalucaBar
L-am întrebat pe medicul ei ce ati spus dumneavoastra si a spus că nu conteaza daca este anterioară sau posterioara ci sa stea cat mai mult intinsa pe spate, în șezut are voie cate putin dar nu in picioare deocamdată. Asta inseamna ca o putem scoate cu un scaun cu rotile pe afara? Daca ar fi atat de simplu...
0
23-07-2018, ora 23:12
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cam 90% din stabilitate este data de partea posterioara si 10% de partea anterioara.
fracturile anterioare sunt extrem de rar operate pe cand fracturile posterioare instabile intotdeauna.
la persoane in varsta imobilizarea indelungata duce la tromboza, pneumonie, decubitus etc.
eu nu am vazut fractura, eu spun numai cum facem noi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: