Fractura laterala la tibia platou

27-01-2019
ANDY@Ajax
Nu este medic/terapeut
ANDY@Ajax
Buna ziua
Nu numesc Andrei locuiesc in Canada, după o căzătură mi-am fracturat tibia lateral platou la genunchi in prima zi mi au făcut Xr, nu au văzut nimic, a doua zi mi au făcut ultrasaund au văzut lichid și că genuchiul era umflat și nu putem să o ating pământul cu piciorul, am uitat sa spun că mi au dat că o brățară pe tot piciorul sa o prind in loc și să să țin genuchiul imobilizat pentru o săptămână și m au programat la EMR peste 3 saptamani, timp in care după o săptămână am inceput sa merg in picior din ce in ce mai mult și să conduc 2h pe zi. Accidentul a fost pe 21 Decembrie.2018 și pe 18Ianuarie 2019 am făcut emr și mi au zis că am fractura la "tibial imparțial platou H" și să nu mai pun piciorul în pământ pentru 2 luni și sa mișcat piciorul în aer că nu cumva mușchii sa se atrofieze. La fel mi au dat fizioterapie. Întrebarea mea este daca nu am stricat sau am fisurat osul mai mult sau ligamentul. În timpul când am mers in picior și daca o sa se mai sudeze la fel de bine daca nu as fi mers in picior.
Vreau să menționez că fractura nu este dezlipita nu necesita operatie și este 1.5 x 3.3 cm with proeminent soft tissue edema.There is very minimal displacement of the left toe inferiorly involving its central portion 1-2 mm.
Va mulțumesc mult
Andrei
1 comentarii
0
27-01-2019, ora 22:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Raspunsul poate fi elaborat, evident, doar dupa studierea materialului imagistic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.