Recuperare fractura platou tibial

29-05-2016
Zoli Gaspar
Nu este medic/terapeut
Zoli Gaspar
Buna ziua. In urma cu o saptamana am suferit un accident in urma caruia am primit diagnosticul de fractura platou tibial. La 2 zile dupa accident, am fost operat si mi-a fost aplicata o placa de titan cu 6 suruburi. Au trecut 3 zile de la operatie iar momentan piciorul este umflat. In fiecare dimineata mi se pune piciorul operat intr-un dispozitiv de indoire a genunchiului automat, care este lasat sa mearga timp de 40 min zilnic. Mi s-a recomandat aplicarea ghetii de 3-4 ori pe zii. Voi fii spitalizat inca pt vreo 3 zile. Sunt foarte ingrijorat, deoarece am incercat ieri sa stau intr-un scaun cu rotile si nu am reusit sa si raman, deoarece nu pot indoi inca si il simt foarte amortit. Am incercat sa folosesc carjele, dar sunt foarte slabit dupa operatie si nu m-am simtit in stare sa merg pe ele.

Mi s-a spus ca timp de 3 luni nu voi avea voie sa pasesc pe picior, voi folosi doar carjele pt a ma deplasa. Iar dupa 3 luni voi incepe recuperarea.

Doresc sa intreb ce presupune exact partea de recuperare, cat este de complicata precum si in ce masura voi putea merge normal cu piciorul afectat.

De asemenea dupa recuperare, care vor fii restrictiile in materie de miscare cum ar fii: mers pe jos, stat in picioare, mers cu bicicleta.

Odata cu trecerea timpului, imi va fii afectata calitatea vietii in urma interventiei facute?

Va multumesc anticipat.

Cu stima,
Zoltan Gaspar.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.