Fractura acută de hemiplatou tibială lateral prin impactare

26-05-2020
ionela70
Nu este medic/terapeut
ionela70
Buna ziua, in urma unui RMN am fost diagnosticata cu fractura acută de hemiplatou tibială lateral prin impactare.Am mers la medic și mi-a spus ca nu e de operat ca nu sa deplasat, mi sa recomandat repaus cu orteza mobila cu unghi de 45 grade.Dupa 5 săptămâni mi sa recomandat kinetoterapie dar fără sprijin in picior E normal sau e prea devreme ? Deja am făcut 7 ședințe de kineto și nu văd nici o schimbare Va rog sa îmi Spune-ți ce ar trebui sa fac Va mulțumesc
4 comentarii
0
29-05-2020, ora 17:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Raspunsul precis depinde, evident, de datele D-voastra personale si de tipul si evolutia fracturii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-05-2020, ora 19:26
ionela70
Nu este medic/terapeut
ionela70
Buna ziua Va mulțumesc pentru răspuns, nu mi-am dat seama ca am uitat sa spun ca am 50 de ani, 170 cm și 76 kg Lovitura in genunchi s-a întâmplat pe 7 Aprilie, la urgentă in urma radiografiezi mi-au spus ca am o entorsa, mi-au pus atela, mi sa dat o rețeta cu paracetamol și fraxiparine de 0, 4 ml, și mi-au spus pentru 3 săptămâni repaus total și ghiață de trei ori pe zi câte 10 min Eu am stat 4 săptămâni repaus dar văzând ca ma doare continuu am dat atela jos și pe 5 mai am făcut RMN in care spunea așa : in compartimentul medial : modificare liniara cuhipersemnal moderat T 2 in cornul posterior meniscul fără contact la suprafețele articulare- degenerescenta mucoida gr 2Edem interstitial al mușchiului vast medial fără soluție de continuitate musculotendinoasa Ligamente colaterale intacte In compartimentul lateral o fractura split centrală cu infundare de aproximativ 5 mm cu edem spongios Contur circular din care radiază multiple fracturi asociateVa mulțumesc din suflet pentru atenția Dvs
0
29-05-2020, ora 20:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Este evident ca imaginile RMN trebuie examinate direct, in timpul examinarii clinice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-05-2020, ora 22:03
ionela70
Nu este medic/terapeut
ionela70
Va mulțumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul