Fractura tibie nu se consolidează după 18 săptămâni

17-11-2021
StelaAchim
Nu este medic/terapeut
StelaAchim
Buna ziua, in luna Iulie a.c. Am suferit un traumatism prin agresiune, in care a rezultat fractura ambe oase gamba dreapta, treime distală, si plaga si contuzie membru bilateral, s-a intervenit chirurgical cu 2 plăcute si suruburi, motivul pentru care va scriu este ca după 18 săptămâni de la intervenție fractura nu da nici un semn de consolidare, am tratament pentru hipotiroidia, problema este ca întârzie consolidarea, in radiografie nu se vede nici un semn, exista tratament pentru vindecare in afara de alta intervenție chirurgical? Mii sa spus ca daca nu da semn sa intervină chirurgical spongioasa. Nu știu ce inseamna. Va rog da ma ajutați cu un răspuns. Mulțumesc.
3 comentarii
1
17-11-2021, ora 17:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Fracturile oaselor gambei sunt extrem de delicate.
Uneori se constata non-consolidarea acestora (dupa minim 6 luni de la interventie) si se poate re-interveni pentru un aport de tesut osos spongios, eventual chiar pentru schimbarea montajului de osteosinteza.
Situatia trebuie analizata clinic si radiografic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
17-11-2021, ora 18:59
StelaAchim
Nu este medic/terapeut
StelaAchim
Buna seara,
Va multumesc pentru raspuns, kinetoterapie m-ar ajuta?
0
19-11-2021, ora 12:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Situatia trebuie analizata clinic si radiografic.
Kineto-terapia este adesea utila, insa nu imbunatateste consolidarea osoasa decat rarissim.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: