Fractura tibie+fibula 1/3 distala

18-02-2019
morla
Nu este medic/terapeut
morla
buna ziua,

in urma cu 2 luni am cazut pe gheata si am suferit o fractura tibie+fibula 1/3 distala care a fost tratata prin osteosinteza cu placa cu suruburi, fara imobilizare cu aparat gipsat. de la 6 saptamani dupa operatie am primit ok-ul medicului sa ma sprijin usor pe picior si totul parea in regula pana acum cateva zile cand am alunecat si m-am lasat cu aproape toata greutatea pe el. pe moment nu am simtit nimic, apoi treptat a aparut o durere in zona fracturii de la fibula: ma durea in special cand flexam glezna si cand tineam piciorul in aer (mai ales cand era paralel cu solul, cu partea exterioara in sus). intre timp durerea s-a mai atenuat si nu mai e constanta, dar reapare la unele miscari care nu puneau probleme inainte.

la cateva zile dupa incident am fost la medic la control si mi-a zis ca radiografia arata ok, ca durerea nu e nimic de speriat si ca pot sa maresc progresiv sprijinul pe picior. asta nu m-a convins insa 100% ca e totul in regula si mi-as dori sa aflu o a doua parere. va multumesc.

poze dupa radiografii aici https://imgur.com/a/L3Kt48m
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: