frica de inghitit pastile

04-01-2013
rodicapopa
Nu este medic/terapeut
rodicapopa
Am o fiica de 25 de ani, care de aproximativ un an de zile nu mai vrea sa inghita pastile. In momentul in care pune mana pe o folie incepe sa tremure si sa aibe tahicardie, imi spune ca ii este frica sa nu se inece. Mentionez ca nu are probleme de deglutitie, nu s-a inecat cu nimic, este o persoana normala nu are are probleme. As dori sa stiu carui fapt se datoareaza aceasta frica si ce pot face sa o ajut? va multumesc
2 comentarii
0
04-01-2013, ora 22:07
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ca sa va raspunda un medic,
precizati:
1. de ce trebuie musai sa ia pastile si CE? fel de pastile?
2. are motiv sa se sperie?..i-ati dat pana la 25 ani.multe pastile??
3. are vreo boala de trebuie sa le ia toata viata?
detaliati daca vreti
sanatate
0
08-01-2013, ora 14:26
rodicapopa
Nu este medic/terapeut
rodicapopa
Nu este musai sa ia pastile dar sunt anumite situatii in care este necesar, mai are dureri menstruale lunare pt care obisnuia sa ia ibuprofen, abces dentar pt care lua ampicilina etc. Acum refuza zice ca i se opresc in gat si le simte cateva ore, lucru care este cam absurd deoarce alte probleme de inghitire nu are si pana acum nu a avut astfel de probleme cu pastilele. Banuiesc ca este ceva de ordin psihologic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frica de păianjeni, diminuată cu ajutorul realității augmentate
  • Terapia prin expunere adresate unei fobii poate avea efect și asupra unei fobii din altă sferă
  •