Frica de tunete și fulgere

28-01-2019
Mi2019
Nu este medic/terapeut
Mi2019
Buna ziua, cum se poate scapa de aceasta fobie, frica de tunete și fulgere?
6 comentarii
0
28-01-2019, ora 14:07
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Bună ziua.

Se poate scăpa prin psihoterapie. Căutați un psihoterapeut cu formare în psihoterapie cognitiv-comportamentala.
0
28-01-2019, ora 15:26
Mi2019
Nu este medic/terapeut
Mi2019
Puteti sa mi detailati putin cam ce anume presupune si daca netratata se poate agrava.
0
28-01-2019, ora 15:57
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
În primul rând se face evaluare, să se afle adevăratele motive din spatele fobiei, se lucrează pe percepție și gândire, te învață cum să faci desensibilizare de la fobia respectivă și multe alte lucruri pe care le stabilești de comun acord cu psihoterapeutul.
0
28-01-2019, ora 16:02
Mi2019
Nu este medic/terapeut
Mi2019
Multumesc frumos!poate da aceasta fobie o stare de neliniște cu presiune in cap si urechi pe termen lung?
1
28-01-2019, ora 17:53
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Presiunea poate fi de la anxietate.
0
28-01-2019, ora 19:31
Mi2019
Nu este medic/terapeut
Mi2019
Dar sunt o persoana ok adica merg la serviciu, rad, glumesc ies afara cu copii aproape zilnic, doar ma supăra aceasta presiune in ceafa si urechi si de la ea am senzatia ca nici bine nu mai vad, trebuie sa ma concentrez ff mult, analizele sunt ok in afara de lipsa de d3 pt care urmez tratament, encefalograma facuta, radiografie cervicala si pulmonare ok, glanda ok, la oftalmolog am fost trebuie să mi fac ochelari am miopie 0, 25 si 0, 5, eco abdominal ok, doar niste dilatatii pe un rinichi.iau d3 si iau si stresclin si mg pt ca din septembrie ma tot tine aceasta presiune. Am acea frica de tunete si fulgere dar asta pe timp de vara.nu stiu de la ce ar putea fi si ce sa mai fac ca sa scap de ea.Ma obosește si câteodată imi da si o stare de moleseala si somnolență și am momente cand cas c ff des.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul