frisoane puternice in timpul noptii

06-05-2011
niki popescu
Nu este medic/terapeut
niki popescu
M-am trezit din somn cu frisoane f puternice, (o senzatie groaznica de frig si tremuraturi puternice), senzatie usoara de sufocare, usoara paralizie a fetei si batai puternice de inima. Nu aveam febra si nu eram racit sau nu atat de grav(ma durea putin in gat). Nu sufar de boli de inima, EKG-ul a iesit normal.Dimineata ma simteam slabit, tensiunea a fost 12/7 si de atunci nu am mai avut nimic asemanator (au trecut 2 zile).In acea noapte am transpirat f tare ca am udat perna si pilota si bineinteles hainele mele. Mi s-a dat sa fac niste analize dar am fost programat pt luna viitoare.Am 45 de ani si nu sufar de nicio boala grava. Ce parere aveti, sa ma grabesc sa fac analizele sau sa astept? Ce poate fi ?
3 comentarii
0
06-05-2011, ora 10:22
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna dimineata,

toate cele enumerate...mai ales ca au trecut...mai pot astepta pana -ti faci analizele,

apropo..DE CE sa amani analizele pana luna viitoare?

Sfat:
mergi la Urgenta si...ti le face PE LOC.

DAR, intrebare:
citez..
"usoara paralizie a fetei ".cei cu asta..detaliaza..simti ceva? e gura stramba?
..aici chiar NU-Ide glumit.

Sanatate si s-auzim de bine.
O zi faina.
0
08-05-2011, ora 12:17
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Este posibil sa fi fost un atac de panica, dar nu va pot spune ca o certitudine aceste lucru. Faceti analizele uzuale pe care le recomanda medicul de familie si care sunt gratuite. Monitorizati-va si activitatea zilnica si vedeti daca mai apar simptome legate de anumite stresuri/suparari/obosela/ingrijorari. Atunci e posibil sa suferiti de anxietate, care si ea se poate trata. Daca nu aceasta e cauza, va recomand sa vedeti un internist.
Sanatate!
0
10-05-2011, ora 13:35
niki popescu
Nu este medic/terapeut
niki popescu
Va multumesc pt raspunsuri. Se pare ca a fost vorba totusi de o faringita, acum ma simt bine. Va multumesc inca o data!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar frisoanele?
  •