palpitatii, stare de sufocare, frisoane

27-04-2012
catalin233
Nu este medic/terapeut
catalin233
buna ziua ma numeste catalin 23 de ani bucuresti.. in fine.. sper sa ma puteti sfatui sa pot face ceva in accest sens deci sa incep primu sintom a fost cu palpitatii o stare de sufocare adica respiram mai greu si o frica de nedescris care nush de unde vine acceasta frica pana de curand in fine si frioase tremura carnea fara sa ma contrelez asta tine max 5 7 min max asta a fost prima oara cand am si renutat la coca cola in fine.. am fost la spital mi sa spus ca nu am nimk ca este din cauza la stres oboseala etc posibil deoarece eu lucrez ca ospatar si stau cam 14 16 ore in picioare 2 zile cu 2 zile... am crezut ca a fost ceva intamplator si nu se va mai repeta am doctori care vin la resturant sa manance si eu fiind mai guraliv de fel ma bag in seama si aduc vb si de ce mi sa intamplat si ma asculta si imi spune sa ma duc sa fac un test de efort.. o sa fac si asta.. si sa va spun si azi ce mi sa intamplat si cum deci am venit de la munca ieri am fost la frizer am ajuns akasa pe la 3 ma-m pus la calculator si ma-m mai ridicat spre dimineata fara sa ma odihnesc. in regula adorm.. sper 5 dimineata si intra mama in camera pe la ora 7 8 maxim ma trezesc de odata si ma intreaba ceva care am si uitat aveam o frica de nedescris dar nush dc ma temeam de moarte o spaima foarte mare si dupa accea a plecat din camera si am incept sa ma simt singur molesit stiam ca o sa am palpitatii iar si ma-m dus in camera la mama si la tata si am stat un pic pe canapea poate imi revin si atunci au inceput frisoane si ia-m zis sa cheme salvarea ca sunt mai sperios de fel de astfel de lucururii deci nush ce se intampla cu organismul meu cu mne imi este frica sa nu am ceva cu inima sau cu capu cine stie ce tre sa fac va rog astept raspuns multumesc mult si va ast la resturant Sa va serversc frumos:* cu incredere restaurant Trattoria il calico Floreasca multumesc si va astept intrebati de catalin ospatar si voi veni daca sunt la servici si va voi incanta cu mancarea noastra italieneasca :)
9 comentarii
0
27-04-2012, ora 23:05
Rusu Bogdan
Nu este medic/terapeut
Rusu Bogdan
salut catalin; si eu am starii din acestea care ai tu... eu am mai multe cateodata doar ca la mine se manifesta altfel... nu am palpitati... in rest si eu din simptomele tale. Mi-ar face placerea sa mai comunicam bineinteles daca si tu doresti asta... imi poti trimite un mesaj...

Te salut si daca vrei sa mai vorbim lasa-mi mesaj.
O seara frumoasa!
0
28-04-2012, ora 18:53
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Desi esti foarte tinar faci atacuri de panica. Asa se manifesta, cu palpitatii, ameteli, disconfort abdominal, tremuraturi, transpiratii, sufocare si mai presus de orice O FRICA IMENSA, o senzatie de moarte eminenta, crezi, esti convins ca vei muri, ca iti este rau, dar daca te pune cineva sa explici de ce. nu prea ai cum.
Stres, somn insuficient, epuizare, firi mai sensibile, alimentatie haotica, bauturi gen Red Bull, Cola, Pepsi, cafea in exces, stari de nervozitate, socuri emotionale, unii zic ca si predispozitie genetica toate duc la atacuri de panica.Fa o vizita medicului de familie, analizele uzuale din sange, un control de rutina, daca totul este ok. inseamna ca, da, faci atacuri de panica.Invata sa le controlezi, nu te lasa dominat, altfel vor deveni obsesie si cu ele se traieste greu. Iti spun din experienta, din cauza atacurilor de panica NU SE MOARE - te chinui.
0
29-04-2012, ora 02:11
catalin233
Nu este medic/terapeut
catalin233
ms frumos armina chiar lunii de dimineata ma voi prezenta la medicu de familie oricum asta aveam in cap sa fac.. ms frumos.. dar nush ma nedumereste senzatia de durere sau nush cum sa expilic junghi spre piept pe stanga deasupra sfarcului in zona aia a inimii pe akolo am tot facut analize si ies cum trebuie perrfect sanatos nush ce sa krdd...
0
29-04-2012, ora 18:07
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Nu te mai chinui, acum m-ai lamurit cat esti de stresat. Aceea durere sau intepatura, jena, junghi in stanga in jurul sfarcului cum spui tu, este tipica ptr nevroza, data de stres. Adevarata durere cardiaca nu este in stanga ci in mijlocul toracelui, retrosternal ( intre sani, din capul pieptului in sus spre gat ), este deobicei foarte puternica si insotita de multe alte simtome pe care tu nu le ai si pe care nu ti le spun ca sa nu te gandestila ele degeaba si apoi sa crezi ca le ai. Mergi cu incredere la medic, explica-i si o sa vezi ca o sa fie bine. Daca vrei, da-mi de stire cand ai rezultatele.
0
30-04-2012, ora 01:14
catalin233
Nu este medic/terapeut
catalin233
maine sunt la programare...e posibil sa fie ca ma gandesc eu prea mult la inima :) ca sunt mai fricos de boala..si de la stres de la munca de la nervii ca sunt ospatar.. si sunt multe conflicte minore care ma streseaza oricum imediat ce am rezultatele revin ms frumos arima :*
0
11-05-2012, ora 17:57
catalin233
Nu este medic/terapeut
catalin233
in fine am fost la doctor am facut analize cam toate au iesit ok 2 sec le las sa vedeti si voi ce si cum
analizele de sange sunt urmatoarele
numar eritrocite 5.27
hemoglobina 15.2
volum eritrocitar mediu -VEM 85.5
hemoglobina eritrocitara medie 28.9
concentratiaHb eritrocitara 15.0
numaratoare trombocite 244
indice de distributie trombocitara 17.0
plachetocrit 0.160
volum trombocitar mediu 6.58
numar leucocite 7.53
limfocite 2.16
akum biochimie
calciu ionic 3.82
colesterol seric total 193
calciu seric total 9.1
creatina serica 0.7
glicemie serica 98
sideremie 38
TGO 30
TGP 44
uree serica 19
astea sunt din sange
la urina mi-au spus urmatoarele
densitate 1.020
ph 5.0
proteine neg
glucoza neg
urobilinogean 0.1mg/dll
bilirubina neg
nitriti neg
sediment urina:RARE EPITELII PLATE, RARE LEUCOCITE, RARE HEMATII, MUCUS PREZENT
si cu accestea am fost si la cardiologie
ma consultat dmn doctor si mie scris sa mai fac niste teste vro 3 cum ar di test efort, monitorizarea inimii 24 de ore si o ecocardiografie in ambulator ast raspunsuri ms
0
11-05-2012, ora 18:03
armina
Nu este medic/terapeut
armina
La ce medic ai fost?
La ce laborator ai facut analizele?
0
16-07-2012, ora 20:19
catalin233
Nu este medic/terapeut
catalin233
la spitalu sf maria jos la un laborator nu mai stiu exact cum se numea
0
02-02-2014, ora 20:46
Mariusbphon
Nu este medic/terapeut
Mariusbphon
buna, in tot ce ai scris, in momentul de fata mai ai vreo problema ? vad ca postarea e din 2012, daca mi-ai raspunde, as fi foarte bucuros
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitatii - primul ajutor
  • Palpitațiile
  • De ce apar frisoanele?
  • De ce apar palpitatiile?
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •