Glicemie marita dupa trecerea la o alimentatie sanatoasa

29-01-2019
Marcus Maximus
Nu este medic/terapeut
Marcus Maximus
Buna ziua,
Da 1 an de zile am trecut la o alimentatie sanatoasa. Inainte mancam mai mult dulciuri (prajituri cu zahar adaugat) si aveam glicemia 84 iar acum dupa 1 an de mancat fructe am 109. Eu nu mai inteleg nimic... Am zis si eu sa fac o treaba buna si s-a ales praful de tot... Era mai bine daca mancam eclere cu ciocolata in loc de fructe ? Ce sa fac, sa nu mai mananc fructe ? E absurd ! De unde sa mai imi iau vitaminele ? Eu nu am cum sa am diabet... Nu ma simt de diabet, sint slab, am 70kg si 1.81m. Ce ma ingrozeste pe mine e ca a tot crescut... De fiecare data cand imi fac analizele e si mai mare. Nu a fost macar o data mai mica...

06-12-2017 = 84 - inceput alimentatie sanatoasa
26-03-2018 = 92
11-10-2018 = 98
28-01-2019 = 109
2 comentarii
0
29-01-2019, ora 21:01
Terapeut Carmen Meresz
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, TIMISOARA
Terapeut Carmen Meresz
Buna seara!
Ce inseamna alimentatie sanatoasa pentru dvs? Mentionati doar fructele.E adevarat ca fructele sunt sanatoase, dar asta nu inseamna ca se pot consuma in cantitati mari.
Faptul ca aveti doar 70 kg, nu inseamna lipsa diabetului.Sunt persoane cu greutate optima si totusi au diabet.
Sunt foarte multi factori care duc la diabet, alimentatie deficitara in nutrienti, exces de carbohidrati si deficit de proteina, mostenirea genetica, sindromul metabolic, stresul, , o afectiune a celulelor beta din pancreas, un ficat care produce prea multa glucoza.
Pentru a clarifica situatia va recomand sa faceti o analiza mai amanuntita si anume hemoglobina glicata.
Este mult mai eficienta decat o analiza clasica de glicemie pentru ca reflecta media valorilor glicemice pe ultimele trei luni.

O seara placuta!
0
29-01-2019, ora 22:03
Marcus Maximus
Nu este medic/terapeut
Marcus Maximus
Mananc fructe, legume, cereale integrale, seminte, nuci, carne slaba, branza, putine oua, peste... In generala fara chestii procesate si rafinate.
Multumesc, voi face acea analiza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Plasturele cu senzori miniaturali pentru monitorizarea glicemiei
  • Nivelurile “normale” de zahăr din sânge pot fluctua
  • Cum variază glicemia în cazul unui tratament antidiabetic eficient? Care sunt obiectivele tratamentului?
  • Determinarea glicemiei acasă - procedură, sfaturi utile, interpretare valori
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.