halucinatii vizuale la batrani...

06-08-2010
monica m
Nu este medic/terapeut
monica m
mama, in varsta de 82 ani, parea sanatoasa din punc de vedere mental.cu o memorie perfecta, logica asemeni, s-a trezit intr-o dimineata cu tot felul de viziuni.Vedea lume multa in casa, animale, copii, obiecte.Era speriata si agitata si convinsa ca e adevarat ceea ce vede.dupa 24 ore am reusit sa o adorm cu diazepam.A doua zii halucinatiile s-au redus, a inceput sa doarma mai bine.
As dori sa stiu ce a provocat starea ei, cat de des o sa se repete?sau a fost o faza accidentala?
Am uitat sa precizez ca dupa asazisa "criza"este ff slabitatremura did toate incheieturile, se deplaseaza greu.vorbeste greu, rar, dar gandeste logic.
Inca odata va rog, daca stie cineva sa-mi spuna la ce sa ma astept pe viitor??si cum as putea sa o ajut??
1 comentarii
0
15-02-2012, ora 15:54
Katyfea
Nu este medic/terapeut
Katyfea
Si mama mea care face in iulie 90 de ani se confrunta uneori cu aceleasi probleme insa ea constientizeaza ca viziunile nu sunt reale. Specific ca are probleme grave de vedere fiind aproape oarba si din pacate neoperabila. Am citit candva un articol in formula as unde se spunea ca toate aceste manifestari sunt legate de afectiunile oculare (cataracta, glaucom) datorate varstei. Incerc si eu de ceva vreme sa capat un raspuns avizat de la un medic dar pana acum n-am reusit. Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hărți corporale ale halucinațiilor, create de psihologii britanici
  •