Help

26-02-2016
Yasminnee
Nu este medic/terapeut
Yasminnee
Bună ziua, uneori am nişte dureri, cred eu ale uterului, în special când palpez. ca un fel de cuţite care durează câteva secunde. Ieri am observat ca mă durea şi în zona din dreapta buricului. ţin sa menţionez ca mai tot timpul sunt balonata şi am dureri de stomac destul de des... Am 20 de ani şi îmi e frica de ceea ce ar putea sa îmi spună doctorii... Am fost la un consult ginecologic pentru prima oară acum o luna... întrebarea mea este : dacă era ceva în neregula... mai grav, doctorul putea observa doar consultandumă ? Sau aceste dureri pot fi şi de la intestinul gros, iar dacă da, ce poate fi ? Va mulţumesc !
6 comentarii
0
26-02-2016, ora 17:31
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Pot fi multe cauze ale acestor simptome: digestie defectuoasa, la nivelul stomacului sau intestinelor etc.
Incercati niste analize putin mai detaliate, si mai ales ecografie.
Sanatatea ar trebui sa fie mai puternica decat frica...
0
26-02-2016, ora 17:52
Yasminnee
Nu este medic/terapeut
Yasminnee
Durerile de stomac cred ca sunt şi din cauza faptului ca nu prea mănânc. ori dacă o fac, o fac în totala dezordine, iar în condiţiile în care nu mănânc toată ziua, în toiul nopţii mănânc tot ce prind...acele dureri mă sperie... pe care nici nu pot sa le descriu prea bine... Este un fel de junghi... care trece repede şi nu se întâmplă prea des. Momentan vreau sa am un copil şi de aceea cer ajutorul. În afara ecografie şi analize îmi recomandaţi sa mai fac ceva ? Şi mai exact ce analize ? Va mulţumesc
0
26-02-2016, ora 17:58
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Inainte de a avea un copil (nu este cam devreme la 20 de ani?!) este important sa vedeti cum stati cu sanatatea ca sa nu aveti probleme mai mari.
Pe de alta parte, daca acum, cand nu aveti un copil/responsabilitati, aveti un astfel de stil de viata, ce veti face cand veti avea un copil?!
Va recomand cu caldura sa va ganditi mai bine la ideea de a avea un copil si mai ales la motivatiile din spatele acestei idei...
0
26-02-2016, ora 18:06
Yasminnee
Nu este medic/terapeut
Yasminnee
Sunt conştientă de tot ceea ce implica a avea un copil... şi m-am gândit de 10 ori înainte... sunt o persoana organizata în general şi responsabila, dar am apucat acest obicei prost cu mâncarea deoarece aveam o problema cu greutatea mea, pot sa rezolv asta, dar am fost prea comoda, îmi voi face un program bine stabilit aşa cum este normal
0
26-02-2016, ora 20:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ecografie transvaginala intai apoi una normala, apoi vedeti ce tratamente va dau doctorii, apoi copil.
Altfel va trezitic ca ati ramas insarcinata, durerile se acutizeaza si vreti sa luati pastile ca nu le mai suportati.
E bine sa treceti prin niste controale specializate inainte de sarcina.
0
26-02-2016, ora 21:48
Yasminnee
Nu este medic/terapeut
Yasminnee
Vă mulţumesc frumos !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: