Protruzie discală, ?hernie de disc

16-12-2021
PathToParalysis
Nu este medic/terapeut
PathToParalysis
În urmă cu un an au fost două evenimente în urma cărora am fost diagnosticat cu o protruzie discală posterolaterală dreapta L4-L5 ce comprimă rădăcina nervoasă L4 dreapta în traiectul ei intra-/extraforamenal, hernii intraspongioase etajate de la L1 până la L5, modificări cu caracter inflamator la nivelul articulațiilor interapofizare dreapta și stânga L4-L5 (2021-03-04); bănuiesc că s-ar fi înrăutățit situația și aș proceda cu o altă examinare RMN. Am urmat ședințe de kinetoterapie, electroterapie, laserterapie, fizioterapie, elongații, masaj, infiltrații sub ghidaj CT, fără rezultate semnificative. În urma analizelor de sânge, vitamina D se află în intervale normale, calciul chiar peste interval, HLA B27 negativ. Am încercat și singur elongații prin atârnare în plan vertical (deadhang), chiar și terapie prin inversiune, lăsând gravitația și propria greutate să acționeze asupra țesuturilor, simțind întindere și o oarecare ameliorare. Cred totuși că aceste elongații ar fi soluția pentru problemele coloanei, ca prin întindere discul deplasat să reintre în aliniament cu restul coloanei. De asemenea, am avut dureri în zona ambelor tibii pe interior (la început și mai persistent pe partea dreaptă) și dureri care se „lasă” pe fese, coapse, până în laba piciorului (mai mult pe cel drept). Mi s-au mai recomandat injecții steroidale cu DecaDurabolin (nandrolone decanoate). Este de adăugat că am practicat kickboxing, calistenice (exerciții cu greutatea corpului), am menținut și mențin în continuare o greutate normală (chiar dacă am slăbit), o dietă echilibrată din care exclud zahărul, alcoolul, prăjeala, cafeina, încerc să evit carbohidrații rafinați și alimentele procesate în general, consum alimente bogate în colagen, mă hidratez corespunzător și nu fumez. Această condiții, pe lângă altele, deja îmi afectează viața de zi cu zi și mă limitează. Am înțeles că la vârsta și condiția pe care o am nu aș fi caz de operat. Totuși, eu nu vreau să iau un tratament care doar să îmi amelioreze durerile, ci vreau să tratez cauza acestora. Aștept păreri, sfaturi, îndrumări. Mulțumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care este diferenţa dintre hernia de disc şi protruzia discală?
  •