Hipermetropie usoara

30-06-2009
aditzah84
Nu este medic/terapeut
aditzah84
Buna ziua Am 25 de ani si am fost diagnosticat cu hipermetropie usoara doctorul sugerand sa port ochelari 0 5 si sa-mi pun 2-3 picaturi pe zi de Proculin si Hyabak are vreo influenta asupra bolii daca port sau daca nu port ochelari Medicatia asta e buna la ceva Pe prospect la Proculin este specificat ca se trateaza conjunctivita cu el...
3 comentarii
0
01-07-2009, ora 07:57
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata In hipermetropie, se face, de obicei, prescriptie pentru aproape si calculator daca stai la calculator mai mult timp si prezinti simptome caracteristice pentru ochiul uscat senzatie de uscaciune, de corp strain, usturime, roseata, poti folosi Hyabak sau alte lacrimi pe baza de acid hialuronic de curand, au aparut pe piata, lacrimi pe baza de acid hialuronic si aloe vera, Visustrin eu nu recomand Proculin, acesta prin efectul vasoconstrictor, usuca ochii inca ceva, daca stai mult timp in fata calculatorului, ar fi bine sa-ti faci o pereche de ochelari cu filtru pentru calculator lentilele cu filtru de pe piata romaneasca sunt produse de Essilor, Hoya, Zeiss numai bine
0
01-07-2009, ora 10:56
aditzah84
Nu este medic/terapeut
aditzah84
Buna ziua, Multumesc pt. raspuns. Am fost la un magazin de optica si mi-au s-au aratat lentile Hoya cu filtru de calculator dar toate erau colorate, ma gandesc ca nu mai vad culorile cum trebuie le vad toate cu nuanta de gri, maro etc..., sunt mai indicate astea decat cele antireflexive si heliomate Despre operatiile cu laser ce parere aveti Din ce am vazut pe youtube unele reusesc altele lasa oamenii maltratati.
0
01-07-2009, ora 12:42
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Nu se recomanda chirurgie refractiva interventii cu laser la nivelul corneei in cazul tau eu recomand filtru verde pentru calculator numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nanopicăturile oculare ar putea reduce necesitatea ochelarilor de vedere
  •