Prescriptie ochelari

09-02-2017
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
Buna ziua,

In urma unui consult oftalmologic, pentru copilul de 5 ani, am primit diagnosticul de hipermetropie, si am primit o prescriptie de ochelari. Prescriptia a fost facuta in urma unui consult la dioptron, cu picaturi.
Dupa ce am facut ochelarii, , copilul ii refuza, pe motiv ca nu vede bine, anume, prin ochelarii respectivi, vede incetat. Mentionez faptul ca nu este la prima pereche de ochelari, pe cei vechi acceptandu-i in continuare
Intrebare, este normal sa se intample asa?
In cazul in care prescriptia a fost pusa gresit ce ma sfatuiti sa fac?
Poate fi doctorul care a dat respectiva prescriptie acuzat de malpraxis in acest caz?

Multumesc
22 comentarii
0
09-02-2017, ora 18:28
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Avem nevoie de mai multe detalii - consultul vechi, cel nou, dioptriile vechi si cele noi. Se poate intampla sa dureze o perioada de pana la 1-2 saptamani pana se acomodeaza cu noua pereche, chiar daca sunt ceea ce are el nevoie.
0
09-02-2017, ora 19:39
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
Dioptria veche - 3.5, dioptria noua: 6.25. Ambele dupa masurare la dioptron cu picaturi.
Cu cea de 6.25, vede "in ceata", indiferent de distanta si de obiectul la care se uita.
Este normal asa ceva?
0
09-02-2017, ora 20:17
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Da, poate sa vada in ceata 1-2 saptamani pana se obisnuieste creierul cu noua imagine. Mergeti la un alt control in 3-4 saptamani, daca nu este mai bine.
0
09-02-2017, ora 20:56
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
Deci inteleg faptul ca este in regula sa nu vada 1, 2 saptamani?
Dar daca nici dupa 3, 4 saptamani nu dispar aceste simptome? Cum se procedeaza?
0
09-02-2017, ora 21:50
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Da, este in regula. Daca si dupa o luna sunteti la fel, mergeti la un nou consult.
0
10-02-2017, ora 06:25
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
Doamna Dr. Cozubas Roxana, spuneti-mi va rog, ce se intampla daca nici dupa o luna situatia nu se schimba? Cu siguranta nu sunt singurul pacient in astfel de situatie, si ma gandesc la faptul ca astfel s-ar putea imbunatati atat calitatea serviciilor, cat si comunicarea doctor - pacient!
Va multumesc!
0
10-02-2017, ora 07:27
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Se vor schimba dioptriile cu unele mai mici si se va creste treptat sau se pot da niste picaturi care sa inlesneasca acceptarea ochelarilor. Copiii au o capacitate fantastica de adaptare, aveti rabdare un pic si veti vedea ca va fi bine. Avem copii carora le-am prescris 5 dioptrii din prima pereche de ochelari, deci nici vorba de malpraxis.
0
11-02-2017, ora 12:42
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
Deci, practic, inteleg faptul ca prescriptia a fost gresita?
Dar daca unul din ochi a fost ambliop, si recuperat in mare parte (nu 100%), iar pacientul are doar 5 ani, (in ideea ca inca mai are timp sa continue antrenamentul), faptul ca au fost prescris un ochelar care diminueaza claritatea vederii, nu afecteaza in nici un fel ceea ce s-a castigat la ochiul ambliop? In aceasta situatie, cum se procedeaza?
0
11-02-2017, ora 14:00
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Nu am spus ca reteta este gresita, din contra! Daca aveti dubii, mergeti cu toate documentele la un alt control. Informatiile furnizate sunt insuficiente pentru a raspunde intrebarilor dvs.
0
11-02-2017, ora 14:52
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
Undeva exista o neintelegere...
Eu inteleg asa:
1. prescriptia este buna, caz incare, ~ doua saptamani, vederea va redeveni clara, sau
2. prescriptia nu este buna, caz in care pacientul trebuie sa revina in ~ o luna la un nou control, pentru a primi dioptrii mai mici.
Spuneti-mi va rog, daca, pana aici am inteles sau nu bine.

In alta ordine, am inteles sugestia Dvs., de a merge la un alt control. O voi urma, dar inainte de a ajunge acolo, am apelat la ROMEDIC, pentru a intelege daca, si mai exact unde s-a gresit la controlul precedent!
Poate este doar o neintelegere din partea mea, poate o eroare (omeneasca) a doctorului (de aceea nici nu am dat nume), poate o lipsa de comunicare din partea ambelor parti, in ideea ca eu nu am stiut sa pun aceasta intrebare in timpul consultului, iar doctorul nu a binevoit sa-mi explice decizia ulterior.., lucruri care au putut duce usor spre situatia in care acum ma aflu.
Nu vreau sa fu inteles gresit, nu caut neaparat o vina a cuiva, ci mai degraba caut sa inteleg si sa rezolv problema.

Va multumesc!
0
11-02-2017, ora 15:35
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Punctul 2 poate fi asa: prescriptia este buna, dar pacientul nu tolereaza dioptria atat de mare dintr-o data (cazuri foarte rare). De aceea se creste treptat, ajungandu-se in final tot la acel 6. De accea am spus sa aveti un pic de rabdare pana trec aceste saptamani, posibil sa nu fie nevoie de schimbarea dioptriilor.
0
12-02-2017, ora 12:43
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
D-na Dr Cozubas Roxana, am inteles pozitia Dvs., insa totodata as vrea daca se poate sa-mi explicati urmatoarele informatii, provenite tot de la un medic oftalmolog.:

"Corectia optica (ochelarii) – este o etapa din cele mai importante in conducerea tratamentului unui copil cu strabism. Ochelarii trebuie prescrisi obligatoriu la cateva zile dupa efectuarea masuratorii de dioptrii cu picaturi. Autorefractometria este doar orientativa, ochelarii fiind prescrisi dupa efectuarea probei cu lentile la optotip. Parintii trebuie sa stie cateva elemente obligatorii pentru purtarea corecta a ochelarilor la copil. Acestea sunt urmatoarele:
1. - In cazul unei hipermetropii, ochelarul trebuie sa aiba lentila cea mai mare (ca numar de dioptrii) pe care copilul o suporta si cu care vede bine.
2.- Copilul trebuie sa CEARA ochelarul, sa il doreasca daca vederea lui cu acesta este mai buna decat fara. Deci vederea cu ochelari trebuie sa fie, dupa caz, mai buna sau cel putin egala cu vederea fara ochelari. Daca aceasta regula nu este respectata iar copilul se plange ca vede mai prost (sau parintii observa acest lucru) inseamna ca ochelarul a fost ori prost prescris ori prost efectuat si va trebui schimbat."

Am inteles faptul ca Dvs., considerati prescriptia ca fiind buna, in conditiile in care, dupa masurare, a fost aleasa valoarea maxima a dioptriei, DAR, totodata, cu aceasta valoare, copilul nu vede bine, situatie in care pct 2., nu este satisfacut!

Care ar fi explicatia Dvs., in aceasta situatie?
0
12-02-2017, ora 13:23
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Buna ziua, din pacate, lucrurile nu sunt chiar asa de categorice.
Am avut copii (nu multi, dar am avut), cu dioptrii foarte mari dupa picaturi +6.00, +7.00, care nu au tolerat ochelarii din prima pentru ca ochii lor nu aveau capacitatea sa se relaxeze. Ei erau permanent intr-un efort acomodativ, cu care traiau de 5-6 ani si pe care nu ai cum sa-l anulezi in cateva minute cu o pereche de ochelari. Acei copii au trecut printr-o perioada de 2-3 saptamani de acomodare cu noua pereche de ochelari. Nu au cerut ochelarii din prima, ba din contra. Asadar nu, nu sunt de acord cu cele expuse de dvs (dupa cum nici Academia Americana nu sustine acele lucruri). Sigur ca fiecare medic poate spune ce doreste (din practica si din cele citite) si fiecare pacient este liber sa mearga la cati medici doreste pentru a obtine si alte pareri. O zi buna!
0
12-02-2017, ora 16:03
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
Nu inteleg exact ce vreti sa spuneti... Daca parerile sunt impartite... cum imi pot da seama cine are dreptate? De fapt, intrebarea ar fi. DE CE exista pareri impartite intr-o stiinta ... oarecum exacta? Cum isi justifica fiecare parerea?
Multumesc!
0
13-02-2017, ora 21:23
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
D-.na Dr Cozubas Roxana, o ultima intrebare va rog!
Spuneti-mi in caz de hipermetropie si strabism, prescriptia de ochelari se face conform valorii maxime a dioptriilor masurate la dioptron (dupa picaturi), sau conform valorii maxime cu care copilul vede bine?
Va multumesc!
1
14-02-2017, ora 09:01
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Buna dimineata, in cazul strabismului convergent acomodativ (adica cel provocat de dioptriile mari de plus = hipermetropie), se prescrie dioptria totala de plus care se masoara dupa cicloplegie. In functie de momentul la care se prezinta pacientul pentru prima oara la medic, daca are mai mult de 5 ani, se face si o refractie subiectiva. Dar se prescrie tot o dioptrie egala cu ce a iesit dupa picaturi, cel mult se scade 0.50-1 D. Ma repet de mai sus, in cazuri exceptionale, se poate incepe cu o dioptrie mica pe care sa o crestem treptat, insa acest lucru ingreuneaza tratamentul, deci este de preferat sa incercam corectia totala de la inceput.
0
14-02-2017, ora 19:39
Antigel
Nu este medic/terapeut
Antigel
D-na Dr., va multumesc mult! Pentru moment am inteles modul in care stau lucrurile, voi astepta o perioada de acomodare, si voi reveni dupa! Pana atunci, va urez sanatate si toate cele bune!
0
14-02-2017, ora 20:24
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Cu drag!
0
27-04-2017, ora 21:41
crusy
Nu este medic/terapeut
crusy
Scris de la 27-04-2017 21:24
Am probleme din nastere cu vederea, os +2.00, od +2, 00 Cyl +3 la os si of Ax 82 OD, 98 OS, mai este 65 cu 65 la os si of iar D.P. 66.

Pot sa fac scoala de soferi pentru a obtine permis de conducere cu ochelari de corectie ?

Multumesc anticipat !
0
27-04-2017, ora 22:12
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Buna ziua, ce acuitate vizuala obtineti cu ochelarii de mai sus? Nu conteaza dioptria ci cat la suta vedeti.
0
23-10-2018, ora 19:32
Steffi-Bv
Nu este medic/terapeut
Steffi-Bv
Buna ziua! Am si eu o denumerire. Copilul meu de 2 ani si 9 luni este diagnosticat de doi doctori cu hypermiopie si astigmatism. Primul doctor( fara plata) i a dat dioptria de +1, 75 si +2, cylindru +1, 25 care a spus ca e reglabil si in doi ani ar putea sa scape de ochelari pe cand cel de al doilea doctor ( privat) spre surpinderea mea dioptrii ff mari +3, 25 si +4, 5 ( scazuse de la 5, 25 ca eu am ramas mirata) cylindru -1, 00 si -1, 5 si a spus ca nu v a scapa usor de ochelari ci poate in 6-10 ani.
Am ramas nedumerita pt ca nu stiu ce decizie sa iau!
Va rog un mic ajutor. Multumesc anticipat
0
23-10-2018, ora 21:16
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Buna ziua, luati in considerare masuratoarea facuta cu picaturi. Daca cea de-a doua asa a foat facuta, atunci aceea este realitatea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Prescripție ochelari - explicații termeni OD, OS, CYL, SPH
  • Când ai nevoie de ochelari?
  • Efectele ochelarilor pe termen lung - ne strică sau ne îmbunătățesc vederea?
  •