Hipertensiune dupa donare de sange

09-10-2009
niceNslow
Nu este medic/terapeut
niceNslow
Salutare

De mai multe saptamanai ma confrunt cu hipertensiune. Nu am avut asa ceva niciodata. E adevarat am facut niste atacuri de panica, dar tensiunea persitsa, iar ce m-a frapat a fost faptul ca simptomele de tensiune de le am de fix a doua zi dupa ce am donat sange. Nu e prima data cand donez, si niciodata nu mi-a fost rau.

credeti ca mi s-a schimbat compozitia sangelui dupa donare? Din greseala s-a facut mai mult decat trebuia? S-a ingrosat?

Multumesc.

PS: sper ca nu am facut vreo gafa, dar iau in considerare orice psoibilitate...
5 comentarii
0
11-10-2009, ora 19:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu se schimba compozitia sangelui dupa donare, nici nu s-a ingrosat, nici nu ti-a luat prea mult.Cat a fost cea mai mare valoare a tensiunii arteriale gasita care te-a alarmat?
0
11-10-2009, ora 22:24
niceNslow
Nu este medic/terapeut
niceNslow
16 CU 11 dar a aparut fix dupa donare

am avut si 14 si 15 cu 9 dar 16 cu 11 m-a ingrozit

in plus simt cum am palpitatii.
0
13-10-2009, ora 07:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca mereu minima este cel putin 9 ai nevoie de tratament si regim alimentar. Vorbeste cu MF sau solicita un control la cardiologie.
0
13-10-2009, ora 08:43
niceNslow
Nu este medic/terapeut
niceNslow
de fiecare cand am ajuns la UPU sau urgente cardio parjon nu a iesit mai mult de 13 cu 8. in schimb la medicul d efamilie pe tensiometru digital am avut si 16 cu 11. la UPU mi se zicea ca cele digitale sunt cam problematice...
0
15-10-2009, ora 17:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu sunt chiar problematice. aparatele din cabinetele MF sunt omologate periodic la Instittul de metrologie, dar cele de la UPU ma indoiesc.plus ca la UPU tensiunea nu e luata de un medic cu experienta, ci de asistente sau tineri practicieni.Si MF ce te-a sfatuit cand a vazut ca ai 16/11 ? Tu ar trebui sa stii cand tensiunea e marita, caci in mod sigur o simti ; dureri la ceafa, ameteli, oboseala, dureri in piept, palpitatii, tulburari de vedere.chiar cand cineva iti gaseste tensiunea normala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Atacul de panică
  • Consumul crescut de cartofi, asociat cu un risc mai mare de hipertensiune
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Sângele tinerilor nu anulează efectele îmbătrânirii la șoarecii bătrâni
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • Tensiunea arterială măsurată la domiciliu – imprecisă în 70% dintre cazuri (studiu)
  •