Hipotrofie mucoasa nazala?

14-02-2019
Cristina apo Ellada
Nu este medic/terapeut
Cristina apo Ellada
În urma unui consult ORL am fost diagnosticată cu hipotrofie mucoasa nazala. Dna doctor mi-a spus că la mine cornetii sunt prea mici, canalul nazal este prea liber, și că de aceea nu respir bine.

Despre hipertrofie am găsit "n" articole medicale și discuții pe forumuri, însă despre HIPOTROFIE nimic...

Ca tratament mi-a prescris vitaminele A, E și streptomicina aplicare locală. Problema este că streptomicina nu se mai găsește în farmacii de Câțiva ani din câte mi-au spus toate farmacistele care s-au uitat ciudat la mine atunci când m-am dus cu rețeta.

Orice sfat, părere, informație despre hipotrofie mucoasa nazala îmi este de folos, mulțumesc!
7 comentarii
0
15-02-2019, ora 11:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Omul respira cu Diafragma.
când avem un obstacol in abdomen ( balonari, ficat marit, colecistita, pancreatita, gastrita) diafragma se opereste din circulitul normla in jos..si da senzatia de sufocare, lipsa aer, Interpretata gresit ca obstacol, nas, gat , plamani
Mergeti la o ecogarfie abdominala si consult Gastrologie
fiindca exista si 2 posibilitatea... ca un reflux gastro eosfagianb in somn..sa inflameze faringele pana sus in spatele nasuluii.. lucruu care duce la disconfort in gat si iarasi senzatie de sufocare
0
15-02-2019, ora 14:02
Maria 58
Nu este medic/terapeut
Maria 58
Buna ziua, as dori, daca se poate sa ma sfatuiti sau sa imi spuneti ce sa fac in cazul meu: Cu zece luni in urma, mi-a aparut la degetul aratator de la mana dreapta un granulom piogenic. Acesta mi-a fost operat si cauterizat, dar dupa un scurt timp simteam intepaturi ca atunci cand ai o teapa sau un corp strain in deget. Am mers inapoi la medic, am facut o radiografie, dar nu se vedea niciun corp strain. Dupa un timp degetul a inceput sa mi se umfle din ce in ce mai tare si ma durea foarte rau, dar spre nefericirea mea, in data de 31.08.2018, mi-am fracturat piciorul stang (maleola externa), nu am mai putut sa merg la medic cu degetul. Acesta se umfla in cuntinuare si nu am mai putut sa il indoi. Dupa ce am putut dinou sa merg m-am internat in spital pentru recuperare si am facut dinou inca vreo doua radiografii, la una am primit un diagnostic de artrita septica, dar nu a fost confirmata. In spital am primit tot felul de antiinflamatoare si antifungice, fara efect. Degetul nu s-a dezumflat. La externare mi s-a prescri un tratament de 7 zile cu Zinat si deasemenea Tramadol. Degeaba, degetul nu s-a dezumflat. Am consultat un reumatolog. Am facut tot felul de analize de sange, dar valorile pentru artrita nu au rezultat. Doar VSH a fost dublu si proteina C. Am primit tratament cu Arcocsia 10 zile si cochicina. Dupa tratament am simtit o usoara ameliorare a durerii fara sa se dezumfle degetul. De vreo doua saptamani a inceput sa ma doara foarte tare si degetul aratator de la mana stanga. In plus, de cateva luni ma doare cotul de la mana stanga, iar noaptea incheietura mainii stangi zici ca mi se rupe. De asemenea de vreo doua sau trei saptamani mi s-a umflat si degetul mic de la piciorul drept. Nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai iau, deoarece unguientele antiinflamatoare nu au nici un efect. Va multumesc pentru ca aveti bunavointa sa cititi ce am scris si sper sa primesc un sfat cu adevarat util.
1
15-02-2019, ora 18:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca tratamentele locale si antibioticelel cu antiinflamatoare NU dau rezultate... inseamna ca Cauza..este in alta parte.
Exista studii care confirma un fapt mai putin cunoscut... ca O colita ulceroasa. duce la patrunderea in corp prin sistemul limfatic a florei intestinale...asta poate duce la inflamatia articulatiilor
Facet O colonoscopie
exludeti Complet din alimenatie Lactatele, mezelurile din comert si dulciurile cu creme
putei manca de 2 ori pe saptamana carne macra gatita acasa, peste la fel.
in rest regim Vegetarian..si hidratare fortata cu apa plata si ceaiuri.
0
16-02-2019, ora 23:06
Angela.Mld
Nu este medic/terapeut
Angela.Mld
Buna seara o am pe mama care acum doua zile a făcut un ecograf la endocrine și ia eșit gușă multinodulara are64ani și 54kg a slăbit foarte mult dac ii iese ceva rău este vindecabile? Va rog aștept răspuns sunt disperata am citit pe internet și spun multe și nu bune așteptăm analizele la tau t4
0
17-02-2019, ora 02:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la Gastrologie ati fost?
ecografie abdominala si alte investiagtii stomac, intestin ati facut??
acolo trebuie cautata cauza...
0
17-02-2019, ora 09:10
Angela.Mld
Nu este medic/terapeut
Angela.Mld
Ecografie abdominala a făcut și nu are nimic la gastrologie nu am mers așteptăm analizele la tsh
săptămâna asta le-a recomandat doamna doctor Popovici Ramona din Iași dom. Doctor dar poate fi ceva rău pt că ia se consuma spune că poate avea cancer!
0
17-02-2019, ora 09:18
Angela.Mld
Nu este medic/terapeut
Angela.Mld
Doamna doctor a spus că o programează la operatie peste două luni dar ea are deja gușă mărită nu e mult două luni că sa mai aștepte acum sa vedem ce spune tsehasul la analize
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.