Imi intarzie ciclul, nu mai alaptez de 4 luni.. se instaleaza menopauza?

09-04-2011
gegoandrea
Nu este medic/terapeut
gegoandrea
Am 35 de ani am nascut de 8 luni, nu mai alaptez de 4 luni. Ciclul este foarte neregulat de cand am nascut. In decembrie am avut ciclul pe 13 in ianuarie pe data de 20, in februarie pe 28. De atunci astept si inca nimic, sarcina exclusa. Deja incep sa ma panichez, ar trebui sa-mi fac probleme?. Se instaleaza menopauza? Ar fi totusi prea devreme. ( menstruatia ma tine 4 zile si e destul de abundenta). Oare cu contraceptive as putea sa le normalizez?
6 comentarii
0
09-04-2011, ora 20:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fa intai un test de sarcina, apoi mergi cu o trimitere la ginecolog..dupa o consultatie se va decide daca este cazul sa iei pilule si de care fel..Nu lua singura, dupa sfatul altora, pilule pana nu te vede ginecologul.
0
10-04-2011, ora 11:04
gegoandrea
Nu este medic/terapeut
gegoandrea
Va multumesc pentru promtitudine, am facut azi un test de sarcina, e negativ. Poate fi de la inflamatie? Am o scurgere albicioasa destul de abundenta poate intarzia ciclul? Ce ar fi indicat sa iau ptr a reduce inflamatia ? Multumesc frumos.
0
10-04-2011, ora 19:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cumpara-ti doar o solutie pentru spalaturi vaginale, si saptamana viitoare mergi la ginecolog...
0
11-04-2011, ora 10:46
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Da, poate fi. O raceala a ovarelor, vezicii urinare sau a uretrei poate intarzia ciclul menstrual cu cateva zile sau chiar saptamani. Dar o consultatie la ginecolog o sa te lamureasca mult mai bine.
Multa sanatate.
0
12-04-2011, ora 17:33
gegoandrea
Nu este medic/terapeut
gegoandrea
Multumesc pentru raspunsuri, am fost azi la ginecolog, problema mea nu e de natura ginecologica totul pare ok. Am fost trimisa catre endrocrinologie se pare ca e de la hormoni.Am fost programata pe 18 mai astept pana atunci.
0
07-05-2016, ora 16:14
oana1969
Nu este medic/terapeut
oana1969
buna seara sunt la menopauza de 3 ani, mai pot ramane insarcinata?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • La ce vârstă apare menopauza?
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •