Pastila uitata dupa 7 zile de pauza

06-08-2013
adriana_02
Nu este medic/terapeut
adriana_02
Buna ziua,

am si eu o intrebare care ma framanta. Iau Logest de cam 3 ani de zile fara oprire. Am facut pauza de 7 zile iar Duminica trebuia sa incep un nou blister... Am uitat... Luni am avut contact sexual neprotejat si doar seara, dupa cam 6 ore de la contact am luat anticonceptionale, atat cea pentru ziua in curs (Luni) cat si pentru ziua uitata (Duminica), deci le-am luat amandoua in acelasi timp. Tare ma preocupa gandul ca as putea ramane insarcinata... Imi spuneti va rog care ar fi sansele?

Va multumesc anticipat!
8 comentarii
0
07-08-2013, ora 09:50
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu esti insarcinata dar sa nu mai iei doua pastile deodata, te va ajuta fix deloc daca iei si pilula uitata.. Scrie si pe prospect. E doar o iluzie ca esti mai protejata daca o iei si pe cea uitata, plus ca nu iti face bine hormonal.
0
07-08-2013, ora 11:35
adriana_02
Nu este medic/terapeut
adriana_02
Multumesc mult pentru raspuns Otilia107. Sper asa sa fie. Am luat doua deodata deoarece asa scrie pe prospect.

Apreciez si alte raspunsuri de la persoane care au mai trecut prin asta, m-ar ajuta sa ma linistesc.
0
07-08-2013, ora 12:38
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Pilula uitata se ia numai in urmatoarele 12 ore de la ora la care o luai de obicei si esti protejata. Daca trec mai mult de 12 ore de la ora la care ti-o administrezi de obicei, atunci nu o mai iei si te consideri neprotejata timp de 7 zile insa continui sa iti administrezii restul pilulelor.
Daca au trecut mai mult de 12 ore si tu ai luat pilula uitata ai luat-o degeaba, ca nu te mai protejeaza oricum. Tu nu ramai insarcinata acum insa e absolut necesar ca in urmatoarele 7 zile sa folosesti o metoda alternativa de protectie impotriva sarcinii pentru ca nu mai esti protejata timp de 7 zile. Evident continui sa iei pilulele insa te vei considera protejata din nou incepand cu 12 august.
Oricum nu iti face griji pentru contactul de luni, esti Ok intrucat nu erai in perioada fertila oricum. E mai periculos sa uiti sa iei pilulele 6-10, ceea ce nu e cazul tau.
0
07-08-2013, ora 12:44
adriana_02
Nu este medic/terapeut
adriana_02
Pe prospect scrie asa:
"Aţi uitat să luaţi un drajeu în săptămâna 1

Luaţi drajeul imediat ce v-aţi amintit (chiar dacă înseamnă să luaţi două drajeuri în acelaşi timp) şi luaţi drajeurile următoare atunci când aţi programat. Utilizaţi o metodă de contracepţie suplimentară (de barieră) în următoarele 7 zile."

Oricum, mie mi-e teama sa nu fiu insarcinata... Restul, acum nu mai conteaza... Mi-e frica sa nu fiu insarcinata dat fiind ca trebuia sa incep cu o zi inainte sa iau anti (dupa pauza, deci a 8a zi) si eu am avut si contact si am luat pilulele decat seara, dupa 24 de ore de intarziere si cam dupa 6 ore de la contact...
0
07-08-2013, ora 12:51
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Scuza-ma, pe prospectul pe care il citeam eu scria altceva. Am cautat si alte prospecte si am gasit si cum spui tu si se pare ca exista posibilitatea sa fii gravida insa nu e cert.
Poti lua pilula de a doua zi ori poti merge la risc. Eu sincer as merge la risc intrucat nu e absolut sigur ca ai fi insarcinata. Mi s-a mai intamplat sa uit pilula in trecut si nu am patit nimic.
Sa nu iei pilula de a doua zi fara sa intrebi un medic sub nicio forma.
0
07-08-2013, ora 13:22
adriana_02
Nu este medic/terapeut
adriana_02
Pai pana la urma cred ca merg la risc, desi sunt super preocupata... Oricum si sa vreau sa iau pilula de a 2a zi cred ca e prea tarziu, contactul avand loc luni dupamasa... deci au trecut deja aproape 48 de ore...
0
07-08-2013, ora 23:21
adriana_02
Nu este medic/terapeut
adriana_02
Otilia107, am luat pana la urma pilula de a 2a zi (Escapelle). Am nunta la anul, programata de nici o saptamana si ar fi cireasa de pe tort sa raman acum insarcinata! Sper sa aiba efect si sa fie ok chiar daca am luat-o dupa aprox. 50 ore (Scrie pe prospect a se lua pana la 72 de ore). Sunt ceva mai linistita acum desi nu 100%... oare asa ce sanse mai sunt sa raman insarcinata? Iti multumesc tare mult pt. raspunsuri...
0
08-08-2013, ora 14:05
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nicio sansa sa fii insarcinata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •