Inima sau altceva?

27-04-2021
Alex_Flo
Nu este medic/terapeut
Alex_Flo
Buna ziua...va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat sau o parere..din 2019 am inceput sa am dureri de piept si dupa mai multe ekg-uri si ecocardio nu au gasit nimic spunand ca este anxietate cel mai probabil, insa din februarie 2020 durerile au inceput sa se lase in stomac (mai ales la efort) cu respiratie greoaie si puls crescut uneori din senin (chiar si 140 in stare de repaos) am facut tot anul 12 ekg-uri 4 ecocardio un test de efort si o scintografie cardiaca, control abdominal analize de sange etc. si nimic, rezultatul fiin acelasi mereu (ai o inima sanatoasa) insa eu tot am puls crescut la efort si creste imediat (pana la 150 bpm) dar scade repede si cand obosesc durerea nu este tocmai in piept, cat mai mult in stomac fapt pentru care si respir foarte greuiar de cateva luni imi simt si inima in piept chiar daca nu am puls crescut sau ca o vibratie enervanta si mai mult vad bataile si pulsul in stomac chiar daca in repaos am 80bpm.Sunt sedentar de 10 luni, fumator 35 ani va multumesc mult
1 comentarii
0
27-04-2021, ora 10:10
Alex_Flo
Nu este medic/terapeut
Alex_Flo
Am uitat sa mentionez ca in luna a 6-a 2020 am incercat sa fac un angioct coronarian si din cauza pulsului crescut nu sa putut face decat un scor de calciu iar ca si diacnostic:1-posibila punte musculara la nivelul segm 2.si-Aorta ascendenta cuprinsat in regiunea scanata are diam maxim de aproximativ 32mm.asta este ce ma sperie cel mai mult adica nu stiu daca putea face modificari pe EKG in efort sau la scintografie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •