insarcinata primul trimestru sotul are sifilis latent si posibil hpv

13-01-2015
ioana3000
Nu este medic/terapeut
ioana3000
Am20 de ani si sotul 32, este prima mea sarcina si am peste 3sapt asa arata pe test.el a mai fost casatorit de 2 ori rezultand 3 fetite.una cu prima si celelalte 2 cu cea de a doua nevasta.Am ramas insarcinata, afland abia acum o saptamana si sunt tare speriata de ce ar putea sa aiba copilul la nastere si pe perioada sarcinii.precizez ca mi am facut analizele sange si papanicolau si nu am absolut nimic.o singura data mi a depistat chlamydya pe care am tratat o si eu si el si nu mai exista.banuiesc ca ar fi iesit la analize daca am si eu sifilis sau hpv...
Sotul meu a fost bolnav de sifilis acum multi ani, tratandu se..mi a spus cand l am cunoscut ca el are sifilis dar nu mi l poate transmite deoarece e latent si ca lui ii iese doar la analizele de sange un procentaj foarte mic gen0.001 e. Si l am crezut.
El duce o viata haotica..uneori neprotejandu se la orale cu alte femei sau chiar cand mentioneaza ca el a dezvirginat o pe cate una si ca nu are cum sa fi luat ceva pt ca era domnisoara.
De curand i au aparut niste chestii care seamana cu negii adica sunt cresteri de piele ca acele alunite carnoase..dar au aceeasi culoare ca pielea in jurul bazei corpului penisului si chiar si pe corpul penisului.s a prezentat la un dermato si i a dat ceva sa se unga pe ele.ca si cand le ar arde si ar pica.PRECIZEZ CA IL ROG INSISTENT SA MERGEM SA SI FACA SI SA I VAD ANALIZELE SI NU VREA DIN CAUZA FRICII DE ACE.
PE MINE M AR INTERESA CUM POT SA AFLU DACA AM LUAT HPV ATAT EU CAT SI COPILUL, PT CA STIU CA VOR APAREA COMPLICATII DACA NU TRATAM, SI DACA DIN ADN UL LUI, COPILUL NOSTRU SA FI MOSTENIT SIFILIS sau HPV???!AJUTOR.VREAU RASPUNSURI
9 comentarii
0
13-01-2015, ora 20:42
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
IOANA eu cunosc persoane care au avut sifilis el si ia dat si sotiei in urma cu 25 de ani sau tratat si dupa au avut 2 copii impreuna fara nici o problema, si sotul tau are dreptate chiar daca sa tratat va aparea toata viata in analize.
0
13-01-2015, ora 20:52
ioana3000
Nu este medic/terapeut
ioana3000
Va multumesc ca mi ati raspuns
problema la mine e ca eu nu stiu ce ii pot transmite viitorului bebe si daca si lui ii va iesi "cantitatea"aceea in sange de sifilis dupa nastere si daca aceasta presupusa infectie cu hpv ma afecteaza acum si pe mine fara sa stiu si daca intradevar ii face rau bebelusului afecatandu i caile respiratorii si ce am mai citit pe net
nu pot face nimic pana in 12 sapt de sarcina..am intrebat si nu pot..e prea mic acum
faza e ca nu stiu daca si fetele lui au mostenit sifilisul de la el.ele avand varste de 8 12 si 15 ani
0
13-01-2015, ora 22:28
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
tocmai asta tiam scris ca acei copii nu au nimic nici fizic nici in analize doar sotia lui, dar sa stii ca acele ANALIZE CARE SE FAC IN TIMPUL SARCINII SE FAC TOCMAI PT A SE VEDEA DIN TIMP DACA SUNT PROBLEME CU SARCINA., si medicul curant trebuie sa iti spuna daca bebe are ceva pt a putea sa iei deciziile care se impun, pt a putea fi rezolvate din timp, sa stii ca se pot apera bebelusii si in pantec in timpul sarcinii.
0
13-01-2015, ora 22:33
ioana3000
Nu este medic/terapeut
ioana3000
E bine atunci daca nu ii iese nimic bebelusului.
Eu n am.imi iesea.
decat el are cum ti am explicat.
si de hpv stii ceva?se poate transm la copil cand il nasc sau ce sa cred..?daca la mine nu s a manifestat hpv n am nimic.nu cred ca mi a dat
e posibil?
decat la el sa fi luat de la vreuna..?
E posibil sa am ceva la gat de la.oral?
0
13-01-2015, ora 22:38
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
hai sa vorbim pe privat dai clik pe numele meu si imi trimiti pe privat, o adresa de yahoo si vorbim acolo.
0
13-01-2015, ora 22:43
ioana3000
Nu este medic/terapeut
ioana3000
Cum dumnezeu?ti am scris ceva.ai primit?
0
13-01-2015, ora 22:47
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
da miai scris acum intri la modificati profilul si la mesaje si tiam raspuns, vorbim acolo pe privat
0
13-01-2015, ora 22:54
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu am doar cosmote, si nu mai am minute nationale dar daca vrei discutam la telefon imi trimiti ca pana acum pe privat un numar de telefon si te sun daca este cosmote sau iti dau bip daca nu e, si mil trimiti la fel pe privat.
0
20-06-2018, ora 19:20
Marius 75
Nu este medic/terapeut
Marius 75
Bună ziua.
Am o problema si nu știu ce să mă mai fac.
Soția mea a născut acum 48 de ore un băiețel ce a primit nota 10 la naștere.
Dar a venit si lovitura după naștere, analizele soției mele au ieșit pozitiv la DRLV.
Mentionez ca in trimestrul 1 toate analizele au ieșit ok,
A fost consultată periodic, nu am avut probleme cu sarcina nu am întreținut raporturi sexuale pe timpul sarcinii si acum ne-am trezit ca atit soția cit și bebe sunt in tratament. Ne este teamă ca, copilașul sa nu aibă probleme.
Ce sfat ne dați?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Accesoriu smartphone diagnostichează infecţia HIV și sifilisul în 15 minute
  • Un nou studiu relevă beneficiile testării acasă pentru sifilis
  •