Însărcinată sau nu?

18-01-2020
RK20
Nu este medic/terapeut
RK20
Salut!

Să vă povestesc experienta mea, poate s-a mai confruntat cineva cu asta. Mentionez ca am menstruatie regulată de obicei, de aproximativ 28-30 zile.

În perioada 11-15 decembrie 2019 am avut menstruatie. În zilele 23-24-25-26-27-28 decembrie am avut contact sexual neprotejat. Începand cu 16 decembrie 2019, ziua 6 dupa prima zi de ciclu menstrual, am inceput sa iau temperatura bazala si este cam asa,

16 decembrie - 23 decembrie - 36, 5°C

24 decembrie - 25 decembrie - 36, 3°C

(În 25 și 26 decembrie am facut teste de ovulatie la care au iesit doua linii aproape la aceeași intensitate - dupa aceste date nu am mai facut teste de ovulatie)

26 decembrie - 36, 6°C

27 decembrie - 36, 1°C

28 decembrie - 31 decembrie - 36, 4°C

1 ianuarie - 3 ianuarie - 36, 4°C

4 ianuarie - 36, 1°C

5 ianuarie - 6 ianuarie - 36, 2°C

7 ianuarie - 9 ianuarie - 36, 5°C

10 ianuarie - 36, 8°C

11 ianuarie- 12 ianuarie - 36, 5°C

Începând cu ziua de 13 ianuarie - astăzi 18 ianuarie am 37, 00°C-37, 20°C.

Mentionez ca, in 8 ianuarie adica ziua 29 dupa prima zi de ciclu menstrual am avut simptome de ciclu, adica ma dureau ovarele putin insa nu a curs nimic. Incepand cu 13 ianuarie ( ziua 34 dupa prima zi de ciclu) - am TB de 37, 00°C, sunt balonata, dureri foarte mici de ovare, ameteala cand ma ridic, imi este greata dimineata, mi-a curs sange din nas, am scurgeri cremoase sau apoase de culoare alba si au inceput sa ma doara sanii de 2 zile. Am facut 3 teste de sarcina ultrasensibile însă sunt negative. În data de 17 ianuarie am fost la analize de sânge pentru HCG iar rezultatul este 0, 6mUI/mL. In momentul in care mi-a luat sânge, am avut presiune mare intrucat a țâșnit sange in momentul in care m-a intepat cu acul.

Mentionez totodată ca in urma cu 2 luni, cand am fost la ginecolog, mi-a spus că am ovare polichistice (valorile analizelor de sânge sunt mici, inceput de ovare polichistice). Am luat Profecund simplu o lună iar începând cu 10 decembrie am inceput sa iau Profecund INO.

Săptămâna viitoare am sa merg la medic dar am zis sa va intreb daca nu s-a confruntat cineva cu asta. Din cate am mai citit, sperma traieste mai multe zile si se poate ca in decembrie-ianuarie sa fi ovulat de doua ori avand in vedere ca in 4 ianuarie am avut TB 36, 1°C. Ce părere aveti ? Sa fie sarcina ?

Azi sunt în a 10 zi de intarziere a ciclului si in a 40-a zi de la data ultimului ciclu menstrual. Ce părere aveti ? Sa fie sarcina ? Ar fi normală valoarea de 0, 6mUI/mL la 5 zile după implantare?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: